SEDAŞ, 2010'da 20 Milyon TL Yatırım Yapacak

Sedaş ödeme noktası
adapazarı yatırım danışmanlık …
12 yıl önce

Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ) İcra Başkanı Bekir Sami Güven, ekonomik krizde bölge insanı için istihdam sağlayarak, 2009 yılında 20 milyon lira tutarında yatırım gerçekleştirdiklerini söyledi.

SEDAŞ'ın özelleştirilmesinin üzerinden bir yıl geçmesi nedeniyle Tuna Tan tesislerinde basın toplantısı düzenlendi. SEDAŞ İcra Başkanı Bekir Sami Güven, SEDAŞ'ın, elektrik dağıtım hizmetinin özelleştirilmesi kapsamında AkCez Ortak Girişim Grubu tarafından devralınmasının üzerinden tam bir yıl geçtiğini ifade ederek, "Bölgemize daha kaliteli ve kesintisiz elektrik hizmeti sunmak için 20 milyon TL civarında yatırım yaptık. Ekonomik krizde bölgemiz insanı için istihdam sağladık, arıza ve bakım ekiplerimizi artırarak kaçak elektrikle etkin mücadelemizi sürdürdük. Daha temiz bir çevre için projeler yaratırken, bölgemiz için sosyal sorumluluk projeleri ürettik" dedi.

Çok Başarılı Bir Rakam

SEDAŞ'ı elektrik dağıtım şirketleri içinde marka yapmak hedefiyle yola çıktıklarını belirten Güven, "Kayıp-kaçak oranı, hayata geçirdiğimiz çalışmalar sayesinde yüzde 6,56 oranında gerçekleşti ve Türkiye'deki diğer Elektrik Dağıtım Şirketleriyle kıyaslandığında çok başarılı bir rakam olarak değerlendirilmektedir. Sektörümüz için bir diğer önemli sorun olan tahsilat konusunda da tahsilat ve tahakkuk çalışma alanlarını iyileştirerek ve yeni tahsilat birimleri açarak müşterilerimize verdiğimiz hizmeti yaygınlaştırdık" diye konuştu.

SEDAŞ'ta organizasyon yapısını değiştirdiklerini ve ekonomik kriz ortamında 100 kişilik yeni istihdam sağladıklarını belirten Güven, müşteri memnuniyetine verdikleri önem çerçevesinde sürekli kamuoyunun nabzını tuttuklarını, müşterilerden gelen şikayet ve başvurulara ivedilikle eğilerek sorunları en kısa sürede çözüme ulaştırdıklarını kaydetti.

Eleman İhtiyaçları Karşılanacak

SEDAŞ'ın 5 ve 10 yıllık yatırım projelerinin EPDK'ya (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) sunulduğunu belirten Güven, çözüm ve müşteri odaklı hizmet için 2010 yılında 20 milyon TL civarında yatırım yapmayı öngördüklerini kaydetti. Güven, bu yıl içinde hayata geçirilecek yatırımları şöyle sıraladı; "İl ve ilçelerde her tür müracaat, sayaç, tahakkuk, tahsilat, ödeme ve abonelik işlemlerini karşılamak üzere Müşteri Hizmetleri Merkezi kurulacak. Uzun yıllardır manuel olarak yapılan sayaç okumaları bu yıldan itibaren GPRS ile yapılmaya başlanacak. Böylelikle manuel okumada bilgilerin kaydedilmesi, hesaplanması gibi süreçlerde yaşanan zaman kaybı ve yanlış hesaplamaların önüne geçilecek. 1 Şubat tarihi itibariyle tüm arıza birimlerine gelen bildirimlerin tek merkezden alınması amacıyla bir Çağrı Merkezi üssü oluşturuldu. Bu hizmet kapsamında SEDAŞ, profesyonel firmalardan destek alarak Çağrı Merkezi'ni hayata geçirdi. Ana arterler üzerinde aydınlatma projektörleri ile tesis yapımına yıl içinde devam edilecek ve sadece bu aydınlatma işi için 400 bin TL'lik yatırım yapılacak. Şirketin yeniden yapılanmasıyla ilgili proje yürütülecek olup, birimlerin işleyişiyle ilgili prosedürler yeniden oluşturulacak, görev dağılımları buna göre yapılandırılacak. Şirketin yeniden yapılanmasıyla ilgili yeni oluşan birimler ve buna bağlı olarak doğan eleman ihtiyaçları yıl içinde karşılanacak."

Dönüşüm Projesi Yürütülecek

2009 yılında 'Dönüşüm Projesi' ile planlanan müşteri memnuniyetine yönelik çalışmalar kapsamında 45 ilçenin yanı sıra bölge genelinde çok sayıda Müşteri Hizmetleri Merkezi kurucaklarını ve bu merkezler aracılığı ile müşterilerimizin arıza, tesis, sayaç, tahakkuk, tahsilat, ve abonelik işlemlerine yönelik talepleri kabul edilerek çözümler üretilmeye devam edeceklerini belirten Güven, "1 Şubat 2010 tarihi itibariyle devreye giren Çağrı Merkezimiz aracılığı ile arıza ihbarları alınmakta, arıza hizmeti birimlerinin Alo 186 hattına merkezi bir yapıdan cevap vermesi sağlanmaktadır. 2010 yılında şirketimizin yeniden yapılanmasıyla ilgili 'Dönüşüm Projesi' yürütülecek olup, birimlerin işleyişiyle ilgili prosedürler yeniden oluşturulacak ve görev dağılımları buna göre yapılacaktır. Yeni oluşan birimler ve buna bağlı olarak doğan eleman ihtiyaçları yıl içinde karşılanacaktır. SEDAŞ iş gücünü artırmakta ve kaliteli hizmet üretimi için insan kaynaklarını zenginleştirmektedir" dedi.

Güven, yeni yılda 100 kişilik istihdam oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.