SAÜ'lü Sofuoğlu'na hapis cezası

Üniversiteler için 'fuhuş evleri' ifadesini kullanan Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Ebubekir Sofuoğlu, 7 ay 15 gün hapis cezası aldı.

2020’nin aralık ayında Akit TV’de yayınlanan Sabri Balaman’ın sunduğu “Derin Kutu” adlı programa konuşmacı olarak katılan Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Ebubekir Sofuoğlu, üniversite öğrencilerine dönük skandal sözleriyle kamuoyunun tepkisini çekmişti.

Sofuoğlu, Z kuşağını eleştirirken, üniversiteler için “Sayın Cumhurbaşkanımız da vurguladı. Neredeyse fuhuş evleri” ifadelerini kullanmıştı. Kendisini uyaran diğer program konuklarının uyarılarına rağmen konuşmasını sürdüren Sofuoğlu, “Gelin ben sizi gezdireyim. Siz nerede yaşıyorsunuz” sözlerini sarf etmişti.

Küçükçekmece 18. Asliye Ceza Mahkemesi’nde Sofuoğlu hakkında dava açılmıştı. Açılan dava, dün yapılan karar duruşmasıyla sonlandı. Ebubekir Sofuoğlu’nun Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik suçu eylemine uyan TCK.nun 216/2 maddesi gereğince suçlu bulunduğuna karar veren mahkeme, Ebubekir Sofuoğlu’nun 7 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına, verilen cezanın HAGB hükümleri çerçevesinde geri bırakılmasına karar verdi.

11 ay önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]