SATSO basınla buluştu

4 ay önce

SATSO Başkanı Akgün Altuğ; "Bizim önceliğimiz meslek liseleri. Meslek liselerini bitirmiş öğrencilerin üniversiteye gitmemesini istiyoruz. Çok fazla üniversite var. Üniversiteden çıkan çocuklar 4 sene kaybediyor. Türkiye’de bir üniversite enflasyonu var. Çalıştıracak insan bulamıyorsunuz. Gün gelecek sıhhi tesisatçı, gün gelecek fayansçı, gün gelecek tarımda çalışan insan bulamayacağız" dedi.

SATSO, 24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışı’nın yıldönümünde şehirde görev yapan tüm ulusal ve yerel basın yayın kuruluşu mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Başkan Altuğ kahvaltıda önemli açıklamalarda bulundu. 

Sakarya’da çok ciddi bir sektör haline gelen süs bitkisi için doku kültürü laboratuvarı yaptıklarını ifade eden Altuğ; "Hendek 2. OSB’de. Tamamen faaliyete geçmiş durumda. Önümüzdeki günlerde de bir lansman düzenleyip bütün süs bitkiciliği üreticilerini paydaşlarını davet edeceğiz. Onlara ne gibi avantaj sağlayabileceğimizi kendilerine anlatacağız. Şu anda 21 kişi çalışıyor, önümüzdeki ay itibariyle 54 kişi olacak.  Çalışanlarımızın yüzde 90’ı kadın. Kadın istihdamı konusunda örnek bir işyeri'' dedi.

Altuğ ''İhtisas sanayi bölgesi çalışmamız var. Geyve ve Pamukova ilçelerimizde olacak. Hem Büyükşehir Belediyesi, hem Pamukova Belediyesi, hem Geyve Belediyesi hem Sayın Valimiz bu konuda mutabıkız.  Orada Türkiye'de bir ilki yapmak istiyoruz. Tamamen bitkisel üretim yapan bir Organize Sanayi Bölgesi söz konusu. Geçen hafta rektörümüz başladı. Rektörümüzle ilk görüşmemizde de bu güzel organize sanayi bölgesi içine tarım teknokenti kurmayı planladık.  İki üniversitenin de içinde olacak bir Teknokent projemiz var. SATSO akademi adı altında dijital bir platform var. Tüm eğitimleri bu platformda veriyoruz. Üyelerimizi çok rahat yönlendiriyoruz. Kobi geliştirme merkezi çalışmalarımız devam ediyor'' dedi. 

Altuğ, “Yeni bir bilgi sistemi kuruyoruz. Daha iyi hizmet verebilmek ve gelen taleplere anında cevap verebilmek için üye davranış biçimi ve özelliklerine göre hizmetlerimizi çeşitlendirmek amacıyla böyle bir sistem kuruyoruz ve sistemi yeniliyoruz. Planladığımız OSB bölgeleri var. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Buradan müjdeyi vermiş olayım. Ferizli Metal ve İhtisas Sanayi Bölgesi'nin mahkeme süresi bitti. Çalışmalar başladı. Diğer çalışmalar da devam ediyor. Ülkemizin durumunu biliyorum. Tek çıkışımız tükettiğimizden fazlasını üretmek'' dedi. 

SATSO SEÇİMLERİ

SATSO seçimleri hakkında da bilgiler veren başkan Altuğ ''Seçimler bir erteleme olmazsa 1 Ekim 30 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 2 yılı geçmiş üyeler seçme ve seçilme hakkına sahipler. Önce komite üyeleri seçilerek meclis seçilecek. Meclisten sonra da meclis başkanı ve divan seçilecek'' dedi.