SASTOP Başkanı Döker'den Kapatma Davası Değerlendirmesi

turşu kapatma
14 yıl önce
Avrupa Birliği Derneği Sakarya Şube Başkanı ve Sakarya Sivil Toplum Örgütü (SASTOP) Eşbaşkanı Önder Döker, parti kapatılmasını sınırlayan Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu Kriterleri'nin Türkiye tarafından kabul edilmesinin erken olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği Derneği Sakarya Şube Başkanı ve Sakarya Sivil Toplum Örgütü (SASTOP) Eşbaşkanı Avukat Önder Döker, AK Parti hakkında açılan kapatma davası ve bir kişinin kalp krizinden dolayı hayatını kaybettiği olaylı DTP gecesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Avrupa Birliği Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso ve komisyonun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn'in yakın bir zaman önce Türkiye'yi ziyaret ettiğini belirten Önder Döker, "Olli Rehn, AK Parti'nin kapatılması davasının başladığı bu süreç için AB kriterlerinin ihlali halinde AB'nin müzakere sürecini gözden geçirmek zorunda kalabileceğini ve bu olayın Türkiye anayasasında bir değişiklik yapılmasını gündeme getirebileceğini ileri sürmüştü. Avrupa demokrasisinde bu tür siyasi meselelerin mecliste tartışılması ve bu meseleler hakkında mahkemeler değil sandıkta karar verilmesi gerektiği görüşünü dile getirmişti. Ancak ülkemizin fertleri olarak bizim arzumuz, yürürlükteki yasalara uygun işlem yapılmasıdır" dedi. Tüm kurumların ve kişilerin sükunetini koruması, mevcut anayasa ve kanunlara saygılı davranması gerektiğini anlatan Döker, "Adaletin huzuruna gelen bir konuda herkes, yürürlükteki kanunların uygulanmasının hepimizin geleceği için şart olduğunu da unutmamalıdır" ifadelerini kullandı.
Avrupa Birliği ülkeleri ile Türkiye'nin siyasi ve sosyal yapısının farklı olduğunu anlatan Döker, şöyle konuştu: "Onların demokrasiye geçişi bizden çok önceydi. Onlarda demokrasi ve hukuk devleti kurumsallaştı. Bizde hala sancılar var. Bundan dolayı partilerin kapatılmasını düzenleyen Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu Kriterleri'ni kabul etmek Türkiye için çok erkendir."

Venedik Kriterleri Nedir?

Siyasi partilerin kapatılabilmesi için, Anayasa'da belirtilen hak ve özgürlüklerin, devletin yapısı, bekası ve düzeninin ihlali için şiddete başvurmaları gerekir. Siyasi partilerin açıkça şiddeti kullandıkları ve demokratik sistem için tehlikeli oldukları ispat edilmelidir. Siyasi partilerin kapatılabilmesini sağlayan eylemle bağlantı kurulması şarttır.
Bu arada Önder Döker, bir kişinin kalp krizinden dolayı hayatını kaybettiği olaylı DTP gecesinde çıkan olayların planlı olmadığını ifade ederek, "O geceden sonra Sakarya'da gruplaşmaların olduğu ifadelerini ben gerçekçi bulmuyorum. Daha önce de iki gence Ahmet Kaya'nın tişörtünü giydi diye saldırılmıştı. Ama bu olay da gençlerin aşırı heyecanıyla ilgili. Bu tür olaylar iki takım taraftarı arasında da olabilirdi. Ancak gruplaşmayı çağrıştıracak bir olay daha olursa, biz SASTOP olarak bunu masaya yatırırız, toplantı düzenleriz" diye konuştu.