Sakarya'daki 'yasa dışı dinleme' davasında flaş gelişme

Yasa dışı telefon dinlemeleri yapıldığı iddiaları üzerine 'resmi belgede sahtecilik' ve 'kişiler arasında aleni olmayan konuşmaları kayıt etmek' suçlarından haklarında dava açılan eski Sakarya Emniyet Müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay'ın da aralarında bulunduğu 10 eski emniyet mensubunun yargılanmasına devam edildi. Mahkeme heyeti, Ankara 2. Ağır Ceza mahkemesi'nde açılan terör örgütü davasına ilişkin mahkemeden iddianame örneğinin istenmesini kararlaştırdı.

Sakarya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın beşinci duruşmasına tutuksuz sanıklar katılmadı. Duruşmada sanık ve müşteki avukatları hazır bulundu. 

Bir önceki celse Emniyet Genel Müdürlüğü'ndensuç tarihi itibariyle önleme dinleme yönergesine ilişkin istenen belgerle ilgili genel müdürlüğün yazısı mahkemeye ulaştı. Emniyet Genel Müdürlüğü, gizlilik dereceli 2011 yılını kapsayan Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı Merkez ve Taşra Birimleri Teknik Çalışma Yönergesi'nin onaylı örneğinin gönderildiği, 2009-2010 yıllarını kapsayan yönergenin ise İstihbarat dairesi başkanlığı'ndan talep edilmesi gerektiği ifade edildi.

Müşteki M.F.E'nin avukatı Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ki terör örgütü davasının incelenmesini talep etti.

Müştekilerden A.K., dosyanın Ankara'daki davayla birleştirilmesini istedi.

Sanıklar Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay'ın avukatı ise Emniyet Genel Müdürlüğü'nce yapılan idari tahkikat dosyasının iddianameye konu olay bakımından da müvekkillerinin durumuna ışık tutacağını belirterek teftiş raporlarının dosya içeriğini talep etti.

Sanıklardan Sakarya Emniyet Müdürlüğü eski İstihbarat Şube Müdürü M.A'nın avukatı da belge asıllarının dosyaya girmesini istedi. 

Sanık A.Y'nin avukatı, sanıkların belgede sahtecilik suçundan yargılandıkları dikkate alındığında belgelerde bulunan paraf ve imzaların kendilerine ait olup olmadığı hususunda ileriki aşamada yapılacak bilirkişi incelemesi için belge asıllarının dosyada olması gerektiğini düşündüklerini kaydederek  belge asıllarının dosyaya celbini istedi.

Mahkeme heyeti,  Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı'na yazı yazılarak 2009-2010 yıllarına ilişkin Merkez ve Taşra Birimleri Teknik Çalışma Yönergesi'nin istenmesine karar verdi. Ayrıca Ankara 2. Ağır Ceza mahkemesi'nde açılan terör örgütü davasına ilişkin mahkemeden iddianame örneğinin istenmesi kararlaştırıldı. 

Sanıklar Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay hakkında yürütülen idari tahkikata ilişkin raporların gönderilmesi için Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yazı yazılması kararı da alındı.

Duruşma, 14 Nisan'a ertelendi.
7 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]