Sakarya'da kaynak sularında Radon gazı araştırıldı

Kaynak Suyu Üretimi
Kaynak Suyu Üretimi
Postijli kaynak
Sakarya Hamam
9 ay önce

Sakarya'da 15 ilçede 35 farklı noktadaki yer altı kaynak sularında Radon gazı araştırması yapıldı.

Sakarya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü öğrencisi tarafından yüksek lisans tezi kapsamında Sakarya'daki yer altı kaynak sularında Radon gazı oranının belirlenmesine yönelik çalışma yapıldı.

Sakarya’daki yer altı kaynak sularında Radon Konsantrasyonunun araştırıldığı çalışma kapsamında Adapazarı'nda 3, Akyazı'da 4, Arifiye, Erenler, Söğütlü, Serdivan, Karapürçek ve Ferizli'de bir, Geyve'de 4, Hendek'te 4, Karasu'da 4, Kaynarca'da 3, Kocaali'de 2, Pamukova'da 2 ve Taraklı'da 2 farklı noktada bulunan toplam 35 yeraltı kaynak suyundan numuneler alındı. Alınan numuneler laboratuvar ortamında incelendi.

Su tüketimi ile birlikte insan vücuduna giren radonun sebep olduğu yıllık etkin doz miktarları ortalamaları, yetişkinler için 38 ?Svy-1 çocuklar için 39 ?Svy-1 ve bebekler için ise 74 ?Svy-1 bulundu. Ayrıca genel ortalama da 50 ?Svy1 olarak hesaplandı.

İncelenen numunelerden elde edilen radon konsantrasyon miktarları Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) belirlediği limit ile kıyaslandığında, sağlık açısından sorun teşkil etmeyecek aralıkta olduğu görüldü.

Ölçülen radon konsantrasyonları ve bulunan yıllık etkin doz eşdeğerleri diğer illerde ve dünyanın çeşitli yerlerinde yapılan araştırmalarla kıyaslandığında ölçümlerin anormal sonuçlar vermediği görüldü.

Çalışma sonunda Sakarya’daki yer altı sularının radon konsantrasyonu ve içme yoluyla alınması halinde yıllık etkin doz eşdeğerleri açısından risk oluşturmadığı belirlendi.

RADON GAZI VE SAĞLIK İLİŞKİSİ

Son zamanlarda yapılan çalışmalar radon gazının akciğer kanser riskini önemli derecede arttırdığını ortaya çıkarmıştır. Uranyum madenlerinde bulunan radon gazı ve bozunum ürünlerinin insan sağlığına etkisi üzerine yapılan çalışmalarda, uranyuma maruz kalan madencilerin kanser riskinin yüksek olduğu ortaya çıkmıştır.