Sakarya havzası yönetim heyeti ilk toplantısını yaptı

Elart sakarya bayi
Sakarya ders kitapları
8 yıl önce
Sakarya havzasında yer alan Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Konya, Afyon, Bursa, Bolu ve Sakarya illerinin temsilcileri Koordinatör Vali Sakarya Valisi Mustafa Büyük’ün başkanlığında Sakarya Elmas Otel’de biraraya geldi.

Havza Yönetimi Bilgilendirme ve Sakarya Havzası Yönetim Heyeti Toplantısı Sakarya’da yapıldı. DSİ 3. Bölge Müdürü Hayrettin Baysal, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu ve Sakarya Havzası Koordinatör Vali Sakarya Valisi Mustafa Büyük’ü açılış konuşmalarıyla başlayan toplantıda Saliha Değirmencioğlu tarafından “Havza Yönetim Heyetlerinin Teşekkülü, görevleri, çalışma usul ve esasları hakkında tebliğ’ bilgilendirme sunumu yapıldı. Sunumun ardından Sakarya Valisi Mustafa Büyük paydaş kuruluşların temsilcilerinden gelen soruları yanıtladı. Soru cevap kısmının ardından Sakarya Havzası Havza Yönetim Üst Heyetinin seçimi gerçekleştirildi. 18 kişilik heyet ortak kararla 26 kişiye çıkarıldı.

Yapılan seçimin ardından Sakarya Havzası Yönetim Üst Kurulu ilk toplantısını basına kapalı olarak gerçekleştirdi.

Sakarya Valisi Mustafa yaptığı değerlendirmede, “Doğal kaynak olarak her geçen gün önemi artan su konusunda havzadaki suyun kalitesi, korunması ve kullanılmasını bir denge içerisinde tüm tarafların işbirliği içerisinde değerlendirmek için biraraya geldik. Tabii ki Devlet Su İşleri’nin (DSİ) katkısı olacak. Onun dışında tüm kamu kurum ve kuruluşları havzada suyu kullanan, suyu kirleten, etki edenler dahil olmak üzere herkesin bir araya gelip değerlendirdiği, tespitler yapıp belirli kararların oluştuğu bir zemin oluşmuş oldu. Bu heyet; bir üst yönetim heyeti oluşturacak ve bundan sonra su havzası ile ilgili çalışmalarımızı daha kararlı daha doğru bir zeminde sürdürmüş olacağız. Bu heyetin icracı birimler ile işbirliği, tarafları, kontrolü ve takibi, etkisiyle harekete geçireceği konular var. Doğrudan heyetin kendisi belirli kararlar ile icrai netice elde etmemekle birlikte Orman ve Su İşleri Bakanlığı üzerinden diğer kurum ve kuruluşların takibiyle sonuçları elde etmeye çalışacağız” dedi.