Sakarya Dünya Markası Olacak

Adapazarı Büyükşehir Belediyesi, şehir marka danışmanlık şirketi Brandassist ile 'Marka Şehir Sakarya' projesi için protokol imzaladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran 'Sakarya Dünya markası olacak' dedi.

Brandassist, Sakarya'nın markalaşma stratejisini hazırlayacak. Adapazarı Büyükşehir Belediyesi'nin öncülük ettiği proje, Brandassist ile çözüm ortağı Interlace Invent tarafından yürütülecek. Stockholm, Barcelona, Larvik, Tartu, Torina, Vaestervik, San Cugat, Şangay Xuhvi Bölgesi, Haute-Champagne Teknoloji Bölgesi, Guadeloupe Bilim Parkı başta olmak üzere 200'e yakın projeyi hayata geçiren Interlace Invent firmasının Barcelona, Kapenhag, Stachkholm, Londra ve Sophia-Antipolis'te şubeleri bulunuyor.

Brandassit, Interlace Invent ve Adapazarı Büyükşehir Belediyesi ortaklığı ile yürütülecek olan 'Marka Şehir Sakarya' projesinin ilk adımı araştırma çalışmalarıyla başlayacak ve 4 ay sürecek. Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda yapılan imza töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, 'Marka Şehir Sakarya Projesi' ile Sakarya'nın önce Türkiye'de sonra da dünyada bir marka haline geleceğini söyledi. Duran, şunları kaydetti: "Şehrimizin, hemşerilerimizin kaderi değişecek. Artık dünyada yerel yönetimler sadece halkına temel sosyal ve teknik hizmetleri götüren organizasyonlar olmaktan çıkıyor. Bunun daha ötesine geçerek, şehri kültürel, sosyal, ekonomik ve yönetim olarak başka bir boyuta taşımak gerekir. Bu boyut dünya şehirleriyle yarışa girebilmek, onlarla rekabet etmek ve dünyada tanınmak demektir. Globalleşen dünyada şehirlerin yapması gereken şey budur. Biz bugün dünyada tanınmayan bir şehiriz. Bir Roma gibi, Barselona gibi, Venedik gibi meşhur değiliz. Şehrimizin güzelliklerini, içinde barındırdığı değerleri bırakın dünyada Türkiye'de bile yeterince tanıyan kişilerin sayısı çok azdır. İşte bu nedenledir ki biz büyük bir projeyi, kampanyayı başlatmaya karar verdik."

Sakarya'nın marka şehir yapılmasıyla, şehrin daha zenginleşeceğini, sakinlerinin daha refah, daha kaliteli bir yaşama kavuşacağını vurgulayan Duran, konuşmasına şöyle devam etti: "Marka Şehir Sakarya projesini bizim için anlamlı kılan bir başka yön de şehrimizin yaşadığı acı depremin hatırasıdır. Düşünün ki bundan 8 yıl önce 1999'da dünyanın en acı olaylarından birini yaşadık ve şehrimiz yerle bir oldu. Tüm dünya Sakaryamızın yıkılmış, yerle bir olmuş görüntülerini gördü. Binlerce canımızı kaybettik. Ellerimizle kurduğumuz sokaklarımız tanınmaz hale geldi. 8 yılda yıkılmış şehrimizi yeniden kurmak için gecemizi gündüzümüze kattık ve bugün o acı günün izlerini silmeyi başardık. Yıkılmış bir şehri ellerimizle yeniden kurduk. İşte kısa süre önce harap olmuş bir şehri yeniden inşa etmekle kalmayıp, bir de daha ileri bir adım atıp onu markalaştırmak için bir hamle başlatıyoruz."

Birlik çağrısı yapan Duran, omuz omuza, el ele vererek, dünyaya yıkılmış bir şehirden nasıl marka şehre dönüşebildiğini tüm dünyaya göstereceklerini ifade etti. Duran, "2008 yılı Sakarya'nın yılı olacaktır. 2008 yılı markalaşma, şehir ruhunu oluşturma, yatırım ve nitelikli yaşam yılı olacaktır'' diye konuştu.

Brandassit Temsilcisi Muhterem Ilgüner
ise, 'Marka Şehir Sakarya' projesinin uzun soluklu bir çalışma olacağını, 4 aylık araştırma çalışmasının ardından yol haritasının hazırlanacağını ve Sakarya'nın dünya çapında tanınan bir marka haline gelmesi için Intarlace Invent firmasının bilgi ve deneyimlerinden yararlanacaklarını dile getirdi.

Elart sakarya bayi
sakarya hikaye kitapları
14 yıl önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]