Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Sakarya darbe girişimine karşı tek vücut oldu

Darbe girişiminden sonra sokaklara inen halk ve polisler tarafından püskürtüldü.  Sakarya Valiliği'nde ki askerler halkın müdahalesi ve polisler tarafından etkisiz hale getirilerek gözaltına alındı.

Darbe girişimine sahne olan Sakarya dün geceyi ayakta geçirdi. Darbe girişiminin ardından askerler bir tankla birlikte valiliğe girdi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın darbe girişimine karşı koymak için vatandaşları sokağa ve meydanlara inmeleri, çağrısında bulunması sonrasında binlerce Sakaryalı sokaklara döküldü. 

Başta Vali Hüseyin Avni Coş ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu olmak üzere pek siyasinin çağrısı üzerine vatandaşlar Kent Meydanı'nda toplandı. 
Büyükşehir Belediye Başkanı Toçoğlu ve sivil toplum örgütlerinin başkanları ve temsilcileri de darbe girişimine karşı Kent Meydanı'na geldi.  Bulvarda ve şehrin
bir çok noktasında konvoylar oluşturan sürücüler, darbe girişimine karşı tek vücut oldu.

Bu dakikalarda Valilikte asker ve polis karşı karşıya geldi. Askerin valiliğe girdiğinin haber alınması üzerine binlerce kişi valiliğe akın etti.
Polisler valilikteki askerlere silahlarını bırakarak teslim olmaları çağrısında bulundu. Çıkan arbedede askerlerin açtığı ateş sonucu 5 kişi yaralandı. Yaralılar hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı. 

Vatandaşlar  ve polisin de müdahalesiyle darbe girişiminde bulunan askerler gözaltına alındı.
Vali Hüseyin Avni Coş, İl Emniyet Müdürü, İl Jandarma Komutanı ve siyasiler, belediye başkanları valiliğe geldi. 
Vali Coş, elinde silahla Valilikte toplanan vatandaşlara konuşma yaptı. 

Jandarma, polis ve tüm devlet birimlerinin darbecileri, hainleri cezalandıracağını söyleyen Coş; "

Emniyet ve jandarma iş başında. Darbecilere geçit yok. Savcılarımız iş başında. Sizlere ateş eden askeri gözaltına aldık. Biz çadır devleti değiliz. Milletimizi muhafaza etmeye çalışıyoruz. Devletin yasaları var. Devletin yasaları idam diyorsa idam edilir ama bunu hukuk yapacak. Şaşkınlık içinde olmayalım. Haklı durumdayken yanlış yapmayalım. Kışkırtmalara gelmeyeceğiz. Onları gerekirse Meclisimiz kanun çıkartır idam eder. Onlar hak ettikleri gibi cezalandırılacak. Devletimize, milletimize bu kadar zarar veren bu gözü dönmüşler affedilmeyecektir. Bir yerde polis ve jandarma yan yana ise onlar devletin kuvvetleridir" dedi.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı, darbe girişiminde bulunan 69 askerin silahlarıyla birlikte yakalanarak gözaltına alındığını açıkladı.
Vatandaşlar valilik ve Kent Meydanı'nda sabahladı.
7 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle