Sahil kesimi sular altında!

Sakarya ve Kocaeli\'nin içme suyu ihtiyacını karşılayan Sapanca Gölü, geçen yıla oranla 2 metre yükselerek 32,29 kotuna ulaşınca, sahil kesimi su altında kaldı.

Yüksek kesimlerdeki karların erimeye başlaması ve zaman zaman etkili olan yağmur nedeniyle gölde su seviyesi yükselmeyi sürdürüyor. Bunun sonucunda, çeşitli tesislerin yer aldığı sahil kesimini su bastı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Rüstem Keleş yaptığı açıklamada, bu yılki yağışların düzenli gitmesinin sevindirici olduğunu söyledi. Geçen yıl yaşanan düşüş nedeniyle gölde yatayda yüz metreye varan çekilmelerin görüldüğünü anımsatan Keleş, göl seviyesini kontrol altında tutmak amacıyla, 4 yıl aradan sonra Çark Deresi tahliye kapaklarını açtıklarını anımsattı.

Keleş, "Havzaya düşen yağmur ve kar yağışlarıyla Sapanca Gölü 32,29 metreye yükseldi. Sapanca Gölünde geçtiğimiz yıla göre 2 metreyi aşan bir yükselme oldu, gölde yaşanan bu olumlu gelişme bizleri rehavete sürüklememeli" dedi.

Göl seviyesi kontrol altında tutuluyor

SASKİ olarak sorumluluklarının bilincinde olduklarını vurgulayan Keleş, şunları kaydetti:
"Göl seviyesini sürekli kontrol altında tutuyoruz ve çalışmalarımıza devam edeceğiz. Sapanca Gölü\'nün geleceği adına yaklaşık 100 milyon liralık yatırım yaptık ve yeni projeler üretiyoruz. Sapanca Gölü su bütçesinin insani tüketim öncelikli planlanması gerektiğini her fırsatta ifade ediyoruz. Endüstriyel kulanım alternatif kaynaklara yönelebilir ama insani tüketim için alternatif üretme zor bir süreçtir. Bu yönde hukuki mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz."
8 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]