Roman Kahramanları Günü MEB’e Şikayet Edildi

Hürriyet gazetesi yazarı İhsan Yılmaz, Sakarya'da bir lisede düzenlenen "roman kahramanları günü"nün Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) şikayet edildiğini yazdı. Yılmaz'ın aktardığına göre şikayette "Milli Eğitim'in amacı ortalama TC vatandaşı yetiştirmektir" denildi.

Liselilerin "roman kahramanları günü" MEB'e şikayet edildi. Sakarya'da Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin, okudukları romanlardaki kahramanların kıyafetlerini giydiği, mekanları canlandırdığı "Roman Kahramanları Festivali"nin Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) şikayet edildiği ortaya çıktı. 

İHSAN YILMAZ'IN AÇIKLAMALARI

Hürriyet gazetesi yazarı İhsan Yılmaz, bugünkü köşe yazısında Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi'nde son dört yıldır 21 Aralık Dünya Roman Kahramanları Günü'nün kutlandığını söyledi.

Kutlamanın okulun edebiyat öğretmeni, şair Ercan Yılmaz'ın yönlendirmesiyle hayata geçirildiğini ifade eden Yılmaz, yazısında şu ifadeleri kullandı:

"Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi'nin video ve fotoğrafları sosyal medyada hayli ilgi gördü. Beğenenler çoktu ama eleştirenler de çıktı. Roman kahramanları konusunda bile hemen kamplara ayrıldık.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NA ŞİKAYET!

Kimisi yapılan etkinliği Milli Eğitim Bakanlığı'na şikâyet edip "Milli Eğitim'in amacı ortalama TC vatandaşı yetiştirmektir" diye buyururken, "Lise öğrencisini romanla yetiştirmek çok saçma bir düşünce" diyenler çıktı. Çok büyük destek de geldi Ercan Yılmaz'a. Edebiyat dünyasından pek çok isim tebrik mesajı yayınladı.

Kitap okunmuyor diye şikâyet edilen, dilin fakirleşmesinden dert yanılan bir dönemde öğrencilerin kitap okumasını teşvik eden, daha önemlisi roman kahramanlarıyla empati kurmalarını sağlayan bir festivali eleştirmek akıl alır gibi değil.

SOSYAL MEDYADAN ELEŞTİRİLERE CEVAP GELDİ!

Eleştirilere gelen cevaplardan biri Oscar Wilde'ın 'Dorian Gray'in Portresi'nden alıntı yapan bir sosyal medya kullanıcısından geldi:

"Güzel şeylerde çirkin anlamlar bulan kişiler hatalıdır. Güzel şeylerde, güzel anlamlar bulan kişiler kendilerini yetiştirmeye çalışmaktadır. Bunlar için umut vardır. Güzel şeylerde yalnızca güzellik görenler seçkindir."

Siz bildiğiniz yolda, güzelliklerin peşinde festivalinizi yapmaya devam edin Ercan Hoca."

Kaynak : Hürriyet Gazetesi

Fabrika aile günü piknikleri
doğum günü pastası
1 yıl önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]