% 70 Özürlü Kadını Kaçırdı İddiası

özürlü araç aparatı
12 yıl önce
Kaynarca ilçesinde şizofreni hastası bir kızla evlenen koca, eşinin vasiliğinin elinden alınarak yakınlarının vasi tayin edilmesine tepki gösterdi.  

Kaynarca ilçesi, Müezzinler Köyü'nde oturan Turan Okan (32), kendi köyünde yaşayan ve şizofreni hastası olduğu için yüzde 70 özürlü raporu bulunan Sibel Okan (31) ile Kocaeli'de evlendi. Saraybahçe Belediyesi'nde kıyılan nikahla dünya evine giren Turan Okan, Koceeli Bekirpaşa Mahallesi'ne taşınarak bir fabrikada işçi olarak çalışmaya başladı.

Özürlü raporu olduğu için bakıma muhtaç olan eşinin vasiliği de Turan Okan'a verildi. Eşinin 3 ayda bir maaşını alan ve karşılığında ilaçlarını alarak tedavisini yaptıran Turan Okan, işe gittiği bir gün evinde yangın çıktı. Evde yangın çıkaran Sibel Okan, yakınları tarafından İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne yatırıldı.

Vasi, Kardeşi Oldu

Hastanede genç kadın tedavi altına alınırken, genç kadının yakınları, Turan Okan'ı olaylardan sorumlu tutarak onu eşinin yanına yaklaştırmadılar. Genç kadının hastanede tedavisi devam ederken, yakınları yüzde 70 özürlü raporunu Kocaeli Devlet Hastanesi özürlü kuruluna götürerek yüzde 94'e çıkardılar. Yeni bir vasi tayini için Kadıköy 2. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde açılan davada mahkeme, özürlünün yerleşim yerinden dolayı yetkisizlik kararı verdi ve dosya Kocaeli 2. Sulh Hukuk Mahkemesi'ne gönderildi. Burada dava devam ederken Turan Okan, tedavisi tamamlanan eşi Sibel Okan'ı baba evinin bulunduğu Kaynarca ilçesi, Müezzinler Köyü'ne götürdü. Bu arada Sibel Okan'ın ailesi tarafından açılan vasi davası da sonuçlanarak Sibel Okan'ın kız kardeşi Yücel Yılmaz, mahkeme tarafından yeni vasi tayin edilerek genç kadının maaşını çekme yetkisini aldı.   
Davanın sonuçlanmasının ardından genç kadının yeni vasisi Yücel Yılmaz, mahkeme kararı ile jandarmaya giderek ablasının, eşi Turan Okan tarafından alıkonduğu ve kaçırıldığı iddiasında bulundu. İhbar üzerine harekete geçen jandarma ekipleri, Kaynarca ilçesi, Müezzinler Köyü'ne giderek Sibel Okan'ı Turan Okan'dan aldı.  

Ben Onun Parasında Değilim

Resmi olarak eşi Sibel Okan'la evli görünen fakat eşinin vasiliği elinden alınan Turan Okan, yaşadığı duruma ve eşinin yakınlarına tepki gösterdi. Turan Okan yaşadığı olayları anlatırken, "Ben onunla şizofren hastası olduğunu bilerek evlendim. Bazen saldırganlaşıyor. Benim can güvenliğim olmadığı halde evlenmeyi kabul ettim. Evi yaktıktan sonra onu hastaneye yatırdık. Tedavisinin ardından babamın evine götürdüm. Sonra yakınları raporu yüzde 70'ten yüzde 94'e çıkarmışlar. Özürlü maaşı alıyordu. Raporu yükselince bakım ücreti de almaya başladı. Ben onun parasında değilim. Onun parası ancak onun tedavisine ve ihtiyaçlarına gidiyor. Ben ailesinin devleti dolandırdığını düşünüyorum. Özürlülük oranı yükseltildi. Haksız yere para alıyorlar. O benim resmi nikahlı eşim. Onun vasisinin ben olmam gerekir. Ben vasilik hakkımın bana geri verilmesini istiyorum" dedi.