Patlama davasını temyize götürecekler

Hendek'teki havai fişek fabrikasında yaşanan patlamaya ilişkin davada sanıklara verilen hapis cezaları istinaf mahkemesine temyize götürülüyor.


Hendek ilçesi Yukarıçalıca Mahallesi mevkiinde 3 Temmuz 2020'de meydana gelen 7 kişinin hayatını kaybettiği, 127 kişinin de yaralandığı havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin davada karar açıklanmıştı.

Mahkeme heyeti, "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan sanıklar fabrika sahiplerinden Yaşar C. ve Ali Rıza Ergenç C'yi 16 yıl 3 ay, Hasan Ali V'yi 12 yıl 6 ay ve tutuksuz sanıklar Erşan Ö, Asiye A, Aslı B. ve Ahmet Ç'yi 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırmıştı.

Tutuklulukta geçirdiği süre göz önüne alınarak Hasan Ali V'nin tahliyesine karar veren mahkeme heyeti, diğer tutuklu sanık Yaşar C'nin bu halinin devamına hükmetmişti.

Ölenlerin aileleri, sanıklara verilen cezaları az bularak karara tepki göstermişti.  

ÜST MAHKEMEYE TAŞIYORLAR

Ailelerin avukatları karara itiraz etmek için gerekçeli kararı bekliyor.

Müşteki avukatlarından Can Atalay, karara itiraz edeceklerini söyledi. Mahkemenin kararını büyük bir hata olarak değerlendiren Atalay; "Bu olayda tüm olası kasıt unsurları oluşmuş. Bilinçli taksirden ceza verilmesi ve de iyi hal indirimi uygulanması kesinlikle kabul edilemez” diye konuştu.

Tüm duruşmalarda tutuklu sanık Yaşar Coşkun'un mahkeme heyetine ağır hakaretlerde bulunduğunu, buna rağmen ceza indirimi uygulandığına dikkat çeken Can Atalay “ Gerekçeli kararın açıklanmasıyla hemen istinafa gerekli itirazımızı yapacağız. Ali Rıza Coşkun, Yaşar Coşkun ve Hasan Ali Velioğlu'nun olası kasttan ceza alması gerektiği yönündeki talebimizi önce İstinafa ve Yargıtay'a taşıyacağız” dedi. 
 

10 ay önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]