Öztürk, eşinin yaptığı hamur işleriyle komşusuna gitti

Sakarya Demokrasi ve Gelişim Platformu tarafından geliştirilen, Sakarya Valiliği ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından desteklenen ‘Komşumla Varım’ projesi kapsamında, Sakarya\'nın Erenler ilçesi Belediye Başkanı Cavit Öztürk, karşı apartmandaki komşusunu ziyaret etti.

Öztürk, eşi Ayşe Öztürk’ün evde kendi yaptığı kurabiye, pasta, kekle karşı apartmanda oturan İrfan ve Gülsüm Akbulut çiftini ziyaret etti. Öztürk, eski sıcak, samimi komşuluk ilişkilerinin unutulmaya yüz tuttuğunu belirterek, “Komşuluk, bizim inanç ve kültürümüzde çok önemli bir yer tutuyor. Hz. Peygamber\'in (sas) \'Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ hadisi, ‘Komşu komşunun külüne muhtaçtır, Kurt bile komşusunu yemez’ atasözleri, komşuluğun ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bizler, komşu hakkını kutsal bir hak olarak gören bir inancın ve kültürün mensuplarıyız. Komşuluk bizim kültürümüzde, acıyı, sıkıntıyı, zorluğu ve aynı zamanda bir tas çorbayı, sevinci ve mutluluğu paylaşmanın bir diğer adıdır. “ diye konuştu.

Öztürk, son yıllarda komşuluk ilişkilerinin giderek azaldığını, yapılan bir araştırmada, apartmanlarda komşuyu tanıma oranının yüzde 17, sitelerde bu oranın yüzde 23’e düştüğüne dikkat çekerek, “Bu proje bu sebeple çok önemli. Eski komşuluk ilişkilerimizi güçlendirmeliyiz. Bunun da tek yolu komşularımızı ziyarete gitmek, hal hatır sormak ve unutmamaktır.” ifadelerini kullandı.

İrfan ve Gülsüm Akbulut çifti ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti şöyle dile getirdiler: “Başkanımız ve eşine çok teşekkür ediyoruz. Başkanımızın eşi Ayşe Hanım, kendi elleriyle yaptığı ikramları da alarak gelmiş. Çok büyük nezaket gösterdiler. Bizi çok mutlu ettiler. İnşallah biz de kendilerine iade-i ziyarette bulunacağız. ‘Komşumla Varım’ projesi çok önemli bir proje. Eski komşuluk ilişkilerini yeniden hatırlattı.”

Platform Başkanı Remzi Çinemre ise projenin büyük bir ilgi gördüğünü, protokol mensupları ve vatandaşların komşularını ziyarete gittiğini belirterek, şunları kaydetti: “Komşuluk adına çok güzel bir tablo ortaya çıktı. Valimiz, belediye başkanlarımız, emniyet müdürümüz, müftümüz ve diğer protokol üyeleri eşlerinin evde yaptığı kek, pasta, kurabiyelerle komşularına giderek projemize destek oldular. Halk arasında da proje büyük kabul gördü. Destek için komşular birbirlerini ziyaret etti. İlgi gösteren, komşuluğu tekrar hatırlatan herkese teşekkür ediyorum.”

10 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]