Özel Okul Ve Devlet Okulu Arasındaki Farklar

Eğitim her yaştaki insanın bugün ve gelecek için kendini geliştirmesidir. Eğitim üretkenliği arttırmakla beraber insanın yaratıcılığını da geliştirir. Bilgi ve becerinin ilk aşaması olan eğitim çok küçük yaşlardan itibaren alınmalıdır.

Okul, her türlü eğitimin verildiği, çocukları geliştiren, bilgilerini arttıran bir unsurdur. Her ebeveyn, çocukları için en kaliteli eğitimi aldırmak, en iyi okullarda okutmak isterler. Bunun için küçük yaştan itibaren çeşitli spor eğitimleri, dil kursları ve kaliteli okullar araştırılır. Teknolojiyi takip eden, yeniliğe açık olan okullar her zaman öğrencilere daha çok katkıda bulunur. Günümüzde devlet okullarının yanı sıra özel okullar da çok fazla sayıdadır. Devlet ve özel okul arasında çeşitli farklılıklar olduğu için veliler ve öğrenciler kriterleri doğrultusunda bir okul seçimi yaparlar.

DEVLET OKULU

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yönetilen, her türlü gideri devlet bütçesinden karşılanan ulusal eğitim kurumlarıdır. 
Devlet okullarındaki eğitim müfredatını yine devlet kendisi belirler. Öğretmenleri ve müfredatı denetleyen de yine devlettir.

ÖZEL OKUL

Özel okullar yine Milli Eğitim Bakanlığı denetiminde olmak üzere bir ücret karşılığında açılmış olan eğitim kurumudur. Özel okulların giderleri özel okul sahipleri tarafından karşılanır. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınlamış olduğu müfredata bağlı kalarak kendi eğitim biçimlerini uygularlar. 

DEVLET OKULU VE ÖZEL OKUL ARASINDAKİ FARKLAR;

Özel okulda çalışan öğretmenler, öğrencileri ile daha ilgili olmaktadır. Bunun nedeni ise öğretmen başına daha az öğrenci düşmüş olmasıdır. Devlet okullarındaki sınıf ve okuldaki öğrenci sayıları özel okullara göre daha fazla olduğu için öğretmenler, öğrencileri ile detaylı şekilde ilgilenemez.

Sınıftaki öğrenci sayıları özel okullarda 10-15 öğrenci olarak sınırlıyken devlet okullarında bu sayı daha çok artmaktadır. Özel okullardaki sınıflar daha kolay yönetilebileceği için öğrenciler verilen eğitimi daha kaliteli şekilde ve kolaylıkla almaktadır.

Özel okullar, müfredattan aykırı olmadan çeşitli eğitimler de vermektedir. Her özel okulda birçok dil eğitimi seçenekleri sunulur. Öğrenci istediği dil için eğitim alabilir. Devlet okullarında ise böyle bir seçenek olmadığı için müfredata bağlı kalınmak zorundadır.

Devlet okullarındaki sosyal alanlar özel okullara kıyasla kısıtlıdır. Özel okullar kendi alanlarına göre basketbol sahası, futbol sahası, oyun salonları ve spor salonlarının yanı sıra çeşitli aktivite alanları oluşturabilmektedir. Devlet okullarında bu alanlar daha kısıtlıdır. Öğrencilerin sayısından kaynaklı olarak da bu alanları kullanmak daha zordur.

Devlet okullarındaki eğitim devletin ayırdığı bütçeye göre ders içerikleri kaliteli hale gelmektedir. Ders içerisinde mümkün olduğu kadarınca teknolojik aletler kullanılır. Özel okullar derslikler için ayrı alanlar oluşturur. Özel laboratuvarlar, teknoloji sınıfları gibi çeşitli derslikler öğrencilerin kullanabilmesi için oluşturulmuştur.

Özel okullar sıklıkla aktiviteler düzenlemektedir. Öğrencilerin istediği üniversite gezileri, şehir gezileri gibi aktiviteler yapılır. Devlet okullarında ise böyle bir olanak yoktur. Bütçe yetersizliğinden dolayı yapılamayan aktivitelerde öğrenciler kendi bütçelerinden ayırarak etkinlikler düzenlemektedir.

Özel okulda eğitim almak isteyen öğrencilerin de çeşitli araştırmalar yapması gerekir. Her şehirde birçok kriterde özel okullar bulunur. Öğrenci ve ebeveynler hepsini araştırarak öğrencinin hangi okulu istediği, hangi okulun ona değer katabileceği araştırılarak kayıt yaptırılması gerekir.

Sakarya ilinde eğitim hizmeti veren özel okulları listeli olarak ulaşabileceğiniz Sakaryarehberim.com adresi bulunmaktadır. Şehrin en büyük rehber sitesinde ki 'Sakarya özel okullar' ve 'sakarya özel liseler' kategorisinden tüm okul ve kolejleri görüp bilgiler edinebilirsiniz.

Özel Hastaneler ve Poliklinikler
Özel okullar, özel liseler, akşam liseleri
Okul kermesleri
özel yatılı erkek yurdu
1 yıl önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]