Öfkeli Geyveliler, Adapazarı-Bilecik Yolunu Kapattı

Bosch car service Adapazarı
Adapazarı Hamam
13 yıl önce

Geyve ilçesine bağlı Alifuatpaşa beldesinde D-650 karayolundaki bölünmüş yol çalışmaları sebebiyle demiryolu geçitinin kapatılmak istenmesine tepki gösteren vatandaşlar, Adapazarı-Bilecik kara yolunu ulaşıma kapadı.


Yarım saat süreyle ulaşıma kapanan kara yolu İl Jandarma Alay Komutanı'nın vatandaşları ikna etmesiyle yeniden ulaşıma açıldı.

Ali Fuat Paşa beldesinin güney girişinde bulunan hemzemin geçitin D-650 kara yolundaki bölünmüş yol çalışmaları sebebiyle kapatılacak olmasına kamyon şoförleri, köylüler ve esnaflar tepki gösterdi. Alternatif üst geçit yapılmadan hemzemin geçitin kapatılmasının kendilerini mağdur edeceğini belirten şoför, esnaf ve köylüler tepkilerini kara yolunu ulaşıma kapatarak gösterdi.

Kontrolü Bekçili Sistemle Sağlayacak

TCDD 1. Bölge Yol Müdürü Halil Köseoğlu ile Kara Yolları mühendisi Ahmet Erdem vatandaşların sorunlarını dinledi. Hemzemin geçitin kapatılacağını ifade eden Köseoğlu, sorunun çözümünün kara yollarının yapacağı üst geçitle çözüleceğini dile getirdi. Köseoğlu, üst geçit çalışmaları sırasında hemzemin geçitte kontrolü bekçili bir sistemle sağlayacaklarını dile getirdi. Kara yolları mühendisi Erdem ise, üst geçiti yapmak için proje hazırladıklarını kaydetti. Erdem, yerel yönetimlerin bu konuda kendilerini desteklemelerini ve yardımcı olmalarını istedi.

Güneyden Tek Giriş Burası

Ali Fuat Paşa Belediye Başkanı Kenan Oran, CİHAN muhabirine yaptığı açıklamada, kara yollarının yapacağı üst geçit tamamlanmadan hemzemin geçitin kapatılmasının belde halkını mağdur edeceğini söyledi.

Geçitin kapatılmaması için vatandaşların belediyeden yardım istediğini anlatan Oran; "Biz belediye olarak vatandaşımızın yanındayız. Kara yolları üst geçiti 4 ay içinde tamamlayacak. Bununla ilgili süreç devam ediyor. Bu sürede geçitin kapatılması belde halkının tecriti anlamına geliyor. Beldemize güneyden giriş tek burası. Hemzemin geçitin üst geçişi bitene kadar kapatılmasını istemiyoruz." dedi.

İnsanlar İşsiz Aşsız Kalacak

İş makinası operatörü Muhittin Kaplan, geçitin kapatılması durumunda bir çok kişinin işini kaybedeceğini vurguladı. Kaplan, "Ben geçitin hemen aşağısında bulunan kum ocağında çalışıyorum. Bu geçit kapatılırsa kamyonlar ocağa nasıl gelecekler. Ayrıca yakında kereste fabrikası var. Onlar ne yapacaklar. Köylüler tarlasına nasıl gidecekler. Eğer bu geçit kapatılırsa insanlar işsiz aşsız kalacak." diye konuştu.

Vatandaşların yarım saat süren yol kapatma eylemi Sakarya İl Jandarma Alay Komutanı Ramazan Akça'nın devreye girmesi sonucu sonlandırıldı. Eylem nedeniyle kara yolunda uzun araç kuyrukları oluştu.

Öte yandan kapatılacak olan hemzemin geçitte 2004 yılında meydana gelen kazada İçanadolu Mavi Treni, eski Bilecik Valisi Ayhan Çevik'in makam aracına çarpmıştı. Kazada Vali Çevik'in kardeşi Osman Çevik ile koruma polisi Fatih Esin Ertürk hayatını kaybetmişti.