O Borçlar Siliniyor: Kritik Rakam 100!

Borçlar hukuku avukatı
1 ay önce
EYT, KYK borç faizlerinin silinmesi, 2 bin lira ve altındaki alacakların tasviyesi ve vergi indirimi gibi düzenlemeler için artık gözler Meclis'e çevrildi. Bakanlığa talep yağarken, 100'e yakın düzenleme için torba yasa teklifi ikiye bölünüyor. İlk torba yasa teklifinde ise milyonların beklediği kritik düzenlemeler bulunuyor. İşte bu hafta içinde verilecek ilk torba yasa teklifinde yer alacak düzenlemenin içeriği.
Torba Yasa Tekliflerinde Yer Alacak Düzenlemeler?
VATANDAŞLARIN BORÇLARI SİLİNİYOR
"Kur korumalı mevduat uygulamasının süresinin 31 Aralık 2023'e kadar uzatılması. 2022 tarihinden önce icra takibi başlatılan 2 bin lira ve altındaki alacakların tasfiyesi. 50 liraya kadar olan yemek bedelleri için vergi indirimi getirilmesi."
İÇ GÜVENLİK AKADEMİSİ AÇILACAK
Torbada bakanlıklar ve bazı kamu kurumlarının işleyişlerine ilişkin teknik düzenlemeler de yer alıyor. FETÖ ile mücadele kapsamında kapatılan İç Güvenlik Akademisi'nin tekrar açılması, korucuların özlük hakları, Ulaştırma Bakanlığı ve Kamu İhale Kurumu'nun yapısına ilişkin maddeler de bulunuyor.
İKİNCİ TORBA YASA TEKLİFİ NE ZAMAN?
İkinci ve önemli torba yasa teklifinin ise bütçe sonrasında TBMM gündemine taşınması planlanıyor. Bu da düzenlemenin en geç aralık ayında yapılacağı anlamına geliyor.
EYT VE YEŞİL PASAPORT
Bu pakette ise ihracatı 500 bin doların üzerinde olan ihracatçı firma temsilcilerine iki yeşil pasaport verilmesi gibi düzenlemeler yer alıyor. Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili kademeli düzenlemenin de yine ikinci torbada yer alması bekleniyor.