Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Mısır Püsküllerinin Hediyelik Eşyalara Dönüşümü

Halk Eğitim Merkezi'nde el sanatları kursuna katılan kadın kursiyerler, atık ürünleri geri dönüştürerek hasat sonrası pazarlardan topladıkları mısır kabuklarını işleyerek hediyelik eşyaya dönüştürüyor.

Sapanca Halk Eğiitim Merkezi'nde 30 kursiyer kadın öğrenci hasat sonrası pazarlardan topladıkları mısır kabuklarını kurutuyor, kurutulan kabuklardan el emeğiyle çanta, sepet, supla, şapka ve kaşıklık üreten kursiyerler, elde ettikleri ürünleri çeşitli festivallerde veya sosyal medyadan satarak gelir elde ediyor ve aile bütçelerine katkı sağlıyorlar.
El sanatları öğretmeni Özgül Gençaydın da besicilerin mısır kabuklarını hayvanlarına yedirdiğini, kalanların da genelde atıldığını anlatarak, bunları kurslarda geri dönüşüm malzemesi olarak değerlendirdiklerini kaydetti. Merkez Müdürü Selahattin Çağır, ürünlerin el emeği olduğunu belirterek, "Kursiyerlerimiz stantlarda ve sosyal medya üzerinden satıyorlar, aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar. Yaptıkları ürünleri satınca mutlu oluyorlar, tabii ki bizler de mutlu oluyoruz." dedi. Kursiyer Samiye Yılmaz, hocaları sayesinde mısır kabuğundan ürün yapmayı öğrendiğini dile getirerek, "Gerçekten çok zevkli bir iş. Çanta, şapka, servis altlığı ve hediyelik eşya yapıyoruz." diye konuştu.
6 ay önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle