Mimar Sinan, camilerdeki bu sistemi 496 yıl önce kurmuş

Yangın haber sistemi
duşakabin sistemi
9 yıl önce
Yakın tarihte uygulanan alttan ısıtma sistemlerinin Osmanlı’da 496 yıl önce kullanıldığı ortaya çıktı.

Sakarya’nın tarihi Taraklı ilçesinde bulunan Yunus Paşa Camii, yakınında bulunan hamamdan döşenen tesisatla alttan ısıtılmış. Mimar Sinan\'ın eseri camideki alttan ısıtma sisteminin bugün bile kullanılır vaziyette olduğu, ancak günümüzde hamam faal olmadığı için alttan ısıtma yapılmadığı öğrenildi.

17 Ağustos depreminde çizik bile almadı

Osmanlı sadrazamlarından Yunus Paşa tarafından 1517 yılında Mimar Sinan\'a yaptırılan Yunus Paşa Camii sağlamlığı ve alttan ısıtma sistemiyle dikkat çekiyor. 17 Ağustos 1999 depreminden de çizik bile almadan çıkan cami, mimari yapısıyla hayran bırakıyor. Halk arasında ‘Kurşunlu Camii’ olarak bilinen Yunus Paşa Camii\'nin en büyük özelliği, inşaatında harçtan çok eritilmiş kurşun kullanılması. 4 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan tarihî cami sağlamlığıyla da dikkat çekiyor. Bu sebeple büyük depremler camiye zarar verememiş. 1999 yılında yaşanan 7,4 büyüklüğündeki depremde Yunus Paşa Camii\'nde küçük bir çizik dahi meydana gelmemiş. Mimar Sinan, caminin taş bloklarını yerleştirirken, her iki taşı ortalarından oyup demir çubuk yerleştirdikten sonra üzerine harçtan çok eritilmiş kurşun döktürmüş. Kare planlı, tek minareli, duvarı ince yontu küfeki taşından inşa edilmiş cami, yapıldığından bu yana ibadete açık.

Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman, ilçenin Osmanlı topraklarına ilk katılan ve tarihî İpek Yolu üzerinde bulunan yerleşim bölgesi olduğunu söyledi. Taraklı’nın ahşap Osmanlı evlerinin yanında en önemli tarihi eserlerinin başında Yunus Paşa Camii\'nin geldiğini belirten Özkaraman, "Caminin mimari özellikleri, bu gün bile çalışır durumda olan alttan ısıtma sistemiyle kendine hayran bırakıyor. Camiye büyük bir ilgi var.” diye konuştu.