Metrekareye 38.2 Kilogram Yağış Düştü

kilogram
14 yıl önce
Sakarya'da, son 30 saat içerisinde metrekareye 38.2 kilogram yağış düştüğü bildirildi. İlde dünden bu yana etkili olan sağanak yağış hayatı olumsuz etkiliyor.

Sakarya Meteoroloji Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, son 30 saatte metrekareye 38.2 kilogram yağış düştü. Sağanak yağış en çok bu sabah saatlerinde şiddetini artırdı. Sabah saat 05:00 ila 07:00 arasında metrekareye 21 kilogram yağış düştü. Sağanak yağıştan dolayı rögarlar taştı, yol ve caddeler adeta göle döndü. Eski İtfaiye Caddesi'nde rögarların taşması sonucu bazı iş yerlerini su bastı. Caddede biriken su nedeniyle yayalar ve araç sürücüleri zor anlar yaşadı. Su birikintisi belediye vidanjörleriyle çekildi.

Yurdun büyük bir bölümünde aralıklarla devam eden sağanak yağışların, Marmara'nın Doğusu (Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bilecik, Bursa ve Balıkesir), Batı Karadeniz, Kütahya, Eskişehir ve Çankırı ile Ankara'nın kuzey ve batı çevrelerinde (Nallıhan, Baypazarı, Ayaş, Güdül, Çubuk, Kazan, Kızılcahamam ve Kalecik) etkili olması bekleniyor. Sağanak yağışın yarın da etkili olacağı bildirildi.

Bu arada, etkili sağanak yağışın oluşturabileceği olumsuz şartlara karşı (lokal su baskını, taşkın, yağış anında kuvvetli rüzgar vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları istendi. Hava sıcaklıklarının ise en yüksek 16, en düşük ise 11 derece olacağı ifade edildi.