Kurbanlıkları basküle çıkarıp öyle alın tavsiyesi

Alın tahtası
Çatı alın sistemleri
alın tahtası
adapazarı kiralık alın kaynak …

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, kurbanlık alacaklara 'baskül ile alın' tavsiyesinde bulundu. 

Mustafa Yıldız, açıklamasında, kurbanlık hayvan seçtikten sonra değeri konusunda ayakta dış bakıyla yapılan değer tespitlerinde yanılmaların çok olduğunu ifade etti. Kurbanlıkların baskül ile tartıldıktan sonra alınması tavsiyesinde bulunan Yıldız; "


Eskiden maalesef bu kadar baskül yoktu. Kurbanlık hayvan alırken hayvanın kilosunu dış bakı bakılarak tahmin edilirdi.  Bazen satıcı yanılırdı bazen de alıcı yanılırdı. Baskül kurbanlık hayvanların fiyatının tespitinde büyük kolaylıklar sunuyor. Baskülle ilgili olarak diyanet dinen bir sakıncası olmadığını beyan etti. Diyanetin baskül ve tartıyla ilgili görüşü aşağıda paylaştığım gibidir.

Kurbanlık hayvan, kilo birim fiyatı belirlenmek suretiyle canlı olarak tartıyla alınıp satılabilir. Ayrıca, toplumda herhangi bir aldatma, kargaşa ve ihtilafa yol açmayan yaygın bir uygulama varsa, kurban edilmek üzere satın alınmak istenen hayvanın karkas halindeki kilo birim fiyatı önceden belirlenmek şartıyla, kesildikten sonra tartılarak parasının ödenmesi yoluyla da satılabilir. Ancak bu şekildeki satışın geçerli olması için kesimden önce taraflar arasında akdin tamamlanması gerekir. Ayrıca kurbanın kelle, paça ve sakatat gibi bazı yerlerinin satıcıda kalması şart koşulmamalıdır. Şimdiden halkımızın çok güzel bir bayram geçirmelerini dilerim"
dedi. 

 

1 / 1