Kurbanlık Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Besicilik, Kurbanlık ve Adaklık Hayvan
Besicilik, Kurbanlık ve Adaklı…
Dikkat geliştirme
seçerken
1 yıl önce

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, kurbanlık seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğiyle ilgili bir açıklama da bulundu.

"Kurban bayramı heyecanı her geçen gün , günler yaklaştıkça artarak devam etmektedir.  Gerçi koronavirüs pandemisini de unutmuş değiliz. İnşallah koronavirüs illetinden uzak güzel bir bayram kutlarız. Kurbanlık hayvan seçiminde kanuni formalitelerinin yanında sağlık ve de dini yönden dikkat  etmemiz gereken kurallar mevcuttur."

SAĞLIKLI VE GÜVENLİ KURBANDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER!

Başkan Yıldız kurbanlık hayvan alınmadan önce bakılması gereken hususlar için, "Kurban bayramında vatandaşlarımızın da sağlıklı ve güvenli hayvanlardan kurban yapmaları  için; sığır, manda ve deve gibi büyükbaş hayvan satın alacakların, hayvanların kulak küpesi  ve pasaportu olup olmadığını, koyun, keçi gibi küçükbaş hayvan satın alacakların ise  hayvanların kulak küpesi ve nakil belgesi olup olmadığını kontrol etmeleri gerekmektedir.  Başka ilden sevk edilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanların ise "Veteriner Sağlık Raporu"  olup olmadığını kontrol etmeleri bu belgeleri bulunmayan hayvanları satın almamaları  gerekir." dedi.

"Kurbanlık hayvan seçiminde veteriner hekimlerden yardım alabilirsiniz.  Öncelikle kurban edilecek hayvan tamamıyla sağlıklı olmalıdır. Kurban edilecek  hayvanın, sağlıklı, organları tam ve besili olması, hem ibadet hem de sağlık  bakımından önemlidir. Bu nedenle, hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör,  boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memelerinin  yarısı kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlardan kurban olmaz. Ancak, hayvanın doğuştan bu özellikleri taşıması kurban edilmesine engel değil.  Bunun yanında kesileceği yere gidemeyecek derecede topal olan hayvanlar da kurban  edilemez. " diyerek açıklamasına devam etti.

KURBANLIK HAYVANLARIN YAŞI KAÇ OLMALI?

Yaş gruplarını da belirten Mustafa Yıldız,"Kurbanlık hayvanların yaş sınırı, Hz. Peygamber'in sünneti ile tespit edilmiştir. Buna göre, devede 5, sığır ve mandada 2, koyun ve keçide ise 1 yaşını doldurma şartı  aranır.Bunun yanında, 6 ayını tamamlayan koyun, bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması  halinde kurban edilebilir. Koyunlardaki bu istisna bizzat Hz. Peygamber tarafından  yapılmıştır."dedi.

"Bunun yanında deve, sığır ve keçinin, koyuna kıyaslanarak besili olması halinde söz  konusu yaşları doldurmadan kurban olabileceği söylenemez.

Dişi hayvanlar gebelik yönünden serbest veteriner hekimler tarafından muayene  edilip , gebelik durumuna bakılarak karar verilmelidir. Kurbanda gebe hayvanları  tercih etmeyelim. Ülke hayvancılığının gelişip büyümesi için dişi hayvanlara  ülkemizin ihtiyacı var. Halkımıza şimdiden güzel bir bayram geçirmelerini dilerim." diyerek şimdiden gerkesin bayramını kutladı.