Kurbanlık alırken dikkat edilecek hususlar!

Besicilik, Kurbanlık ve Adaklık Hayvan
Besicilik, Kurbanlık ve Adaklı…
Dikkat geliştirme
dikkat eksikliği
9 yıl önce

Türk Veteriner Hekimler Birliği Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, Türkiye\'de kurbanlık ihtiyacının iki katı hayvan bulunduğunu söyledi.

Türkiye’de ihtiyacın neredeyse iki katı kurbanlık hayvan bulunduğunu, bu sebeple mümkün olduğu kadar dişi hayvan kurban edilmemesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yıldız, şunları kaydetti: “Dişi hayvanı kurban etmek hayvancılığa büyük zarar verir. Hayvan sayısını düşürür. Bu bakımdan zorunlu olmadıkça dişi hayvan kurban edilmemeli. Bu konuya ileri ki yıllarda sıkıntı çekmemek için hassasiyet gösterilmeli."

"Dikkatli bakıldığında hayvanın sağlıklı olup olmadığı anlaşılır"

Kurbanlık seçerken herkesin yanında bir veteriner hekim bulunmasının mümkün olmadığını dile getiren Yıldız, ancak dikkatli bakıldığında kurbanın sağlıklı olup olmadığının anlaşılabilmesi için dikkat edilecek hususları şöyle özetledi: “ Bir hayvanın hasta olup olmaması hayvanın tüylerinin karışık mat bir görünümde, göz ve de burun akıntısı, öksürmesi, topallaması, doğal deliklerden pis akıntı gelmesi ,ayağa kalkamaması,yem ya da su içmemesi kurban olarak seçilecek hayvan da bulunmaması gereken özelliklerdir. Kurbanda ödediğimiz parayla kemik yada dolu bir işkembe mi satın aldık? Kurbanlık hayvana arkadan bakıldığında kalçalar küp şeklinde olmalı ön ve de arka bacaklar ince kemikliler tercih edilmeli, sarkık karınlı, büyük işkembeli hayvanlar tercih edilmemeli, göğüs bölgesi geniş olmalıdır.”

Yıldız, kurbanlıkların satılmadan önce iç ve de dış parazite karşı tedbir alınmasını, kesim öncesi tüm kurbanlık hayvanların serbest veteriner hekimler muayene edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.