Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Korkutan kimyasal yağış iddiasına meteorolojiden yanıt

İstanbul Tuzla'da meydana gelen yangın nedeniyle havaya salınan kimyasalların Kocaeli, Sakarya ve Eskişehir'de yağışla birlikte yer yüzüne düşeceği belirtilerek havaya karışan kimyasalların tehlike oluşturduğu uzmanlarca açıklanmıştı. Meteoroloji, Tuzla'daki yangın sırasında gökyüzüne karışan kimyasalların tehlike yaratmayacağını bildirdi. 

İstanbul Tuzla Deri Sanayisi’nde bulunan bir polyester fabrikasında çıkan yangın sırasında bir kimyasal malzeme tankında da patlama meydana geldi. İki itfaiye erinin yaralandığı patlamanın ardından havaya yayılan kimyasallar endişe uyandırdı. İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Hüseyin Toros, dumanla birlikte havaya yayılan kimyasal parçacıkların insan sağlığını tehdit ettiğini belirterek, Cuma günü bölgede yağacak olan yağmurlarla bu kimyasalların yer yüzüne ineceğini belirtti. Yangın nedeniyle havaya salınan kimyasalların İstanbul’un yanı sıra Kocaeli, Sakarya ve Eskişehir için tehlikeli olacağını iddia etmişti. 

ÇALIŞANLAR UYARILDI

Kocaeli'nde bulunan bir elektrik şirketi ise iş güvenliği uzmanı aracıyla çalışanlarına uyarı mesajı gönderdi. Mesajda, çalışanlara ve ailelerine evden çıkmamaları uyarısı yapıldı. Uyarı mesajında şu ifadeler yer aldı: "Dün 18.09.2019 tarihinde Tuzla Deri Sanayi Ema Kimya Sistemleri firmasında yaşanan kimyasal yangınından sonra; firmada kullanılan ve yanan kimyasalların zararlı gazları Kocaeli, Sakarya, İstanbul bölgesine yayılmıştır. 
 
Yarın ve haftasonu yaşanması beklenen yağmur sırasında; atmosferde birikmiş kimyasalların yeryüzüne inmesi riskine karşı yağmur altında durmamaya özen göstermenizi önemle rica ederim. Maili ulaşmayan personellerinizi ve ailelerinizi uyarmanızı rica ederim"
 
METEOROLOJİ AÇIKLAMA YAPTI; TEHLİKE YARATMAYACAK
 
Öte yandan kimyasal yağış iddialarıyla ilgili Meteoroloji'den açıklama geldi. Meteoroloji’den yapılan açıklamada, “Tuzla’da meydana gelen yangın neticesinde atmosfere karışan kirletici emisyonların bu gece geç saatlere kadar Türkiye’yi terk edeceği tahmin edilmektedir. Cuma günü beklenen yağışlar nedeniyle ülkemizin herhangi bir bölgesinde olağandışı bir etki öngörülmemektedir” denildi.
4 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle