Kız Yurdu Tercih Ederken Nelere Dikkat Edilmeli?

Üniversite dönemi boyunca, kendi yaşam biçimine uygun olacak bir yer bulmak neredeyse her öğrenci ve ailelerinin aklını kurcalayan bir problemdir. Okula mesafesi, ücreti, imkanlar, giriş çıkış saatleri vb. sorunlar birçok yurda göre değişiklik göstermektedir. Öğrenciler ve aileler hangi kriterlere göre seçim yapmalı? İşte cevaplar.

-Okula Yakınlık: Kalacağınız yurt okula yakın olmalıdır. Yakın değilse ulaşımı kolay olmalıdır ki geç kaldığınızda veya acil okula gitmeniz gerektiğinde zor durumda kalmamlısınız. Ve hem yol hem para tasarrufu sağlamış olursunuz.

-Oda Donanımı: Uzun bir süre seçtiğiniz odada kalacağınız için konforlu olmalıdır. Eşyalar kaliteli olmalı, kışın sıcak olmalı, internet sorunu olmamalı gibi birçok kriter önemlidir.

-Güvenlik: Hem yurdun hem de yurdun bulunduğu konumun güvenli olması en büyük kriterlerinizden birisi olmalıdır.

-Yemek: Yurtlarda hangi öğünlerde, kaç çeşit ve kaç liraya yemek hizmeti verildiği önemlidir. Aile evinden sonra öğrencileri zorlayacak bir kriterdir.

-Temizlik: Yurt odalarının ve ortak alanların ne kadar sürede bir ve nasıl temizlendiğini mutlaka öğrenmelisiniz.

-Yurt Sözleşmeleri: Bir terslik yaşanması durumunda ne ile karşılaşacağınız bilmeniz için yurt sözleşmesini kesinlikle detaylı bir şekilde incelemelisiniz.

-Ücret: Yurt için ayırdığınız bütçe ve size sunulan imkanlar kıyaslanmalıdır. Sizin rahat edebileceğiniz ve fiyat-performansa en uygun olan tercihiniz olmalıdır. Ne çok yüksek ne de çok düşük fiyatlı yurtlardan beklenilen verimi almanız zor olacaktır.

-Giriş-Çıkış Saatleri: Belirlenen saatler size uygun mu öncelikli soru bu olmalıdır. Çok erken saatlerde belirlenmişse dönüş saatlerinde sıkıntı yaşayabilirsiniz.

-Banyo/Tuvalet Sayısı: Birkaç arkadaş ile odanızı paylaşacaksanız tuvalet ve banyo sayısı kesinlikle size yetebilmelidir. Ve odada kalan ve banyo-tuvaleti kullanan herkesin temizliğine de dikkat etmesi gerekir. Tek kişi kalmayı planlıyorsanız sorun yaşamayacaksınızdır.

-Doğal Afetlere Karşı Tedbir: Yurt özellikleri araştırılırken her öğrencinin aklına gelmemiş olsa da çok önemli bir konudur. Aileden uzak bir hayat süreceğiniz için bir afet sonrasında ne yapabileceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Aileniz de bu konuda bilgili olursa daha rahat etmiş olurlar.

Özel Yurdun Avantajları
Oda, banyo, çalışma ve eğlenme alanları genellikle daha rahat ve konforlu olur.
Devlet yurtları kadar kalabalık değildir. Ücretini ödeyerek tek kişilik odalarda dahi kalabilirsiniz.
Yemekler, internet,güvenlik gibi hizmetler daha iyidir.
Yurt personeli, öğrencilere daha olumlu yaklaşabilmektedir.
Devlet Yurdu Avantajları
Kyk yurdu fiyat açısından her zaman daha avantajlıdır. Devlet yurdu ücreti yurdun özelliklerine göre değişir.
Devlete ait yurt olmasının güvenlik avantajı vardır.

Özel Yurdun Dezavantajları
Özel yurtlar, kyk devlet yurtlarına göre çok daha pahalıdır.

Devlet Yurdun Dezavantajları
Özel yurtlara göre yurtlar daha kalabalıktır. Özellikle odalarda daha kalabalık kalınabilir.
Internet, çalışma, eğlence odaları gibi imkanlar özel yurtlardaki kadar iyi olmayabilir.

Öğrencilerin karar veremediği bir soru da "özel yurt mu devlet yurdu mu?" olmaktadır. İkisinin de farklı avantajları dezavantajları var, bunlara bakarak her öğrenci için ayrıca değerlendirme yapılmalıdır. Kimi öğrenci için özel yurt daha iyiyken, bir başka öğrenci içinse devlet yurdu (Kredi Yurtlar Kurumu) daha uygun olabilir. Yurt araştırmalarına başlandığı zaman öncelikle kyk yurtlarının kriterleri incelenmelidir. Kalmak isteyip istemediğinize karar verdiğinizde ise özel yurtlar tercih edilmelidir. Kontenjanlar dolmadan özel yurtlara kayıtlar yapılmalıdır.

 

Sakarya'da bulunan kız yurtlarını detaylı bir araştırma sayesinde bulabilirsiniz. Fakat Sakaryarehberim sizlere daha kısa seçeneği sunmaktadır. Sakaryarehberim.com internet adresinde Sakarya ilinde hizmet veren tüm kız yurtlarının tanıtım görselleri ve iletişim bilgileri bulunmaktadır. Sakarya yurtları için sektörler arasından kız yurtlarını seçerek size hitap eden yurt ile iletişime geçebilirsiniz.

1 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]