Kenan Sofuoğlu:''Rakiplerimden Daha İyiyim''

daha iyi nasıl araba kullanırı…
12 yıl önce
Antreman sırasında ayak bileğini kırarak sezona şanssız bir şekilde başlayan milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, 20 Şubat'ta Avustralya'da yapılacak test yarışlarına katılarak pistlere geri döneceğini söyledi. Bir hafta önce Portekiz'deki test yarışlarına katılamadığını belirten Sofuoğlu, "Testlerde rakiplerimi canlı izledim. Onlardan daha iyi olduğuma inanıyorum. İnşallah çekişmeli bir sezon olacak ama ben şampiyon olacağıma inanıyorum." diye konuştu.

Memleketi Sakarya'da 3 Ocak'ta arazide motosikletiyle kondisyon idmanı yaparken sol ayak bileğini kıran Sofuoğlu, 2010 Dünya Supersport Motosiklet Şampiyonası'nın 28 Şubat'ta Avustralya'da yapılacak ilk yarışında pistte olacağını kaydetti. Memleketi Sakarya'da gazetecilerin sorularını cevaplandıran Sofuoğlu, sakatlığının büyük ölçüde düzeldiğini ifade etti.

Sakatlığı sebebiyle bir hafta önce Portekiz'de gerçekleştirilen test yarışlarına katılamadığını dile getiren Sofuoğlu, şunları söyledi;

"Geçen hafta sezonun son testleri için Portekiz'e gittim. Orada ayağım için özel bir bot ve alçı yapıldı. Testlere katılmak için gittim, doktor ilk başta testlere katılabileceğimi söyledi, ama motora bindiğimde vites atmamın imkansız olduğunu anladık. Daha sonra yeniden film çekildi. Çünkü ayağımı bayağı zorladım, en sonunda takım olarak testlere katılmamam kararı alındı. Testlerde ufak bir kaza nedeniyle düşseydim ayağımı kırma ihtimali yüksek olduğu için bu testi es geçtik."

ÜÇ AY ÖNCE YAPTIĞIM DERECELERİ HİÇBİR PİLOT YAKALAYAMADI

Portekiz'deki testlerde rakiplerini canlı olarak izlediğini söyleyen milli motosikletçi, üç ay önce yaptığı dereceleri hiç bir pilotun yapamadığını vurguladı.

Şampiyonada kullanacağı motosikletin de testleri üçüncü olarak tamamladığını anlatan Sofuoğlu, "Testlerde rakiplerimi izledim. Gördüğüm kadarıyla durum iyi gözüküyor. Çünkü üç ay önce yaptığım dereceleri hiçbir pilot yakalayamadı. Onlardan daha iyi olduğuma inanıyordum. İki güçlü rakibim var. Testleri birinci ve ikinci olarak tamamladılar. İspanyol ve İngiliz iki pilot. Tahmin ettiğim rakipler onlar. İnşallah çekişmeli bir sezon olacak ama ben şampiyon olacağıma inanıyorum.Aynı zamanda kullanacağım motosiklet testleri üçüncü olarak tamamladı. Bu da motosikletimin iyi olduğunu gösteriyor. Sezon için de çok umutluyum." ifadesini kullandı.

Şampiyonanın ilk yarışından önce 20 Şubatta Avustralya'da yapılacak testlerde pistlere geri döneceğini bildiren Sofuoğlu, tek sıkıntısının istediği gibi spor yapamamak olduğunu kaydetti. 10 gün içinde kondisyon idmanlarına başlayacağını ifade eden Sofuoğlu şöyle konuştu;

"2,5 aydan beri motosiklet kullanmıyorum. Kondisyon eksikliği nedeniyle vücudum biraz düşüşte. Ayağımı kırdığımdan beri 4 kilo verdim. Şu an tam olmak istediğim kilodayım. İnşallah 10 gün içinde koşmaya, spor yapmaya ve fitness salonuna gitmeye başlayacağım. Biraz kondisyon eksikliğim var. Daha sonra Avustralya'da yapılacak iki günlük testlerde motoruma yeniden alışacağım. İnşallah 28 Şubattaki ilk yarışta ilk birinciliğimi alacağım."

2010 yılı hedefinin dünya şampiyonluğunu yeniden Türkiye'ye getirmek olduğunu dile getiren Sofuoğlu, "Şampiyon olmak istiyorum. Buna o kadar inanıyorum ki ayağımı kırmama rağmen hiçbir eksikliğim olmadığını düşünüyorum. Bugün bile motosikletimi kullanacağıma inanıyorum." dedi.