Kanal Katılım Payları Geri Ödenecek

Hurda ve Geri Dönüşüm
Hurda ve Geri Dönüşüm
Hurdacılar ve Geri Dönüşüm Firmaları
Hurdacılar ve Geri Dönüşüm Fir…
Receiver Kanal Yüklemesi
L kanal
13 yıl önce

Sapanca Tüketici Mahkemesi, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) konutlarından ev alan kişilerin belediyelere ödedikleri kanal katılım payının geri ödenmesine karar verdi. Mahkeme, Tüketici Hakem Heyeti'nin tüketici lehindeki kararını temyize götüren Adapazarı ve Su ve Kanalizasyon İdaresi (ADASU)'nin temyiz talebini reddetti.

Adapazarı Su ve Kanalizasyon İdaresi (ADASU), Sapanca TOKİ konutlarından ev alan Barış Bağrıyanık ve Zübeyde Lale'den kanal katılım payı olarak 314'er lira tahsil etti. TOKİ'den anahtar teslim olarak konutları aldıklarını belirten Bağrıyanık ve Lale, kanal katılım payının haksız yere kendilerinden tahsil edildiği gerekçesiyle avukatları Özgür Eray Taş aracılığıyla Sapanca İlçe Tüketici Hakem Heyeti'ne şikâyette bulundu.

Konut sahipleri, ADASU'nun kendilerinden tahsil ettiği kanalizasyon katılım bedelinin iadesini talep etti. ADASU, hakem heyetine verdiği savunmada, kanalizasyon katılım bedelinin Belediyeler Kanunu, İSKİ Kanunu, İmar ve Toplu Konut Kanunu'na dayanılarak yasal olaral alındığını savundu.

Ağustos ayında şikâyeti değerlendiren hakem heyeti, toplu konut sözleşmesinde kanalizasyon katılım bedelinin ve tutarının belirtilmediğini bu nedenle bedelin yersiz ve haksız olarak kesildiği gerekçesiyle tüketicilerin mağdur olduğuna karar verdi. Hakem heyeti, kanalizasyon katılım bedelinin tüketicilere iadesine hükmetti.

Tüketici Hakem Heyeti'nin kararı üzerine konut sahipleri paranın iadesi için icra işlemi başlatırken ADASU, hakem heyetinin verdiği kararı teminat yatırarak Sapanca Tüketici Mahkemesi'ne temyize götürdü. Tüketici mahkemesi, ADASU'nun temyiz talebini reddederek kanal katılım payı olarak tahsil edilen paranın tüketiciye geri ödenmesine karar verdi.

Tüketici mahkemesinin verdiği karar üzerine Bağrıyanık ve Lale, kendilerinden haksız olarak alınan kanal katılım ücretinin iadesi için icra takibi başlattı. Emsal niteliğindeki kararın ardından TOKİ konutlarında ev sahibi olan vatandaşlar, kanal katılım ücreti olarak kendilerinden alınan paranın iadesi için tüketici hakem heyetleri'ne başvurabilecek.

ADASU Genel Müdürü Rüstem Keleş ise Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, mahkeme kararının henüz kendilerine ulaşmadığını belirterek, "Mahkemenin temyiz talebimizle ilgili kararı henüz bize ulaşmadı. Gerekçeli kararı gördükten hukuk servisimizle gerekli incelememizi yapacağız." diye konuştu.