Kahvehane Esnafı Can Çekişiyor

Türkiye'de uygulamaya giren sigara yasağı ve son yapılan zamlar kahvehane esnafını vurdu. Adapazarı'nda kahvehane işleten Abdülkerim Onbaşıoğlu, sigara yasağının genişlemesi ve yapılan son zamlardan sonra kahvehane esnafının can çekiştiğini kaydetti.

Sakarya'da ki kahvehane esnafının müşteri kaybettiğini belirten Onbaşıoğlu, “Sigara yasağının başlamasıyla birlikte müşterilerimiz azaldı, yasağın tekrar gözden geçirilmesini istiyoruz. Kahvehanede okey oynayan müşterilerimiz, oyun arasında sigara molası verip dışarıda sigarasını içtikten sonra tekrar oyuna başlayarak, yasağa çözüm getirmeye çalışıyor. Bu ne zamana kadar böyle devam edecek. Eskiden günde en az on demlik çay demliyorduk. Şimdi ise 2 demlik çayı satamıyoruz. Ekonomik kriz nedeniyle vatandaşlarımız zor durumda. Kimse kimseye çay ısmarlamıyor. Vatandaşlarımızın nasıl ki bakkala, manava veresiye yazdırıyorsa artık bizlere de veresiye yazdırıyorlar. Emekli müşterilerimiz emekli maaşını alınca veriyorlar. Şuan da 600 TL alacağım var. Bunu seneye vurursak iyi para ediyor. Bu paraları alamadığımız için ve yüzde 70'e yakın da işletmem de azalma olduğu için iki işçimi içten çıkartım. Böyle devam ederse kahvehanemi kapamayı düşünüyorum” dedi.
Onbaşıoğlu, insanların eskisi gibi kahvehaneye ilgi göstermediğini ifade ederek, “Galiba artık bir bardak çayın hesabını yapıyorlar. Benim işletmem merkez de olmasına rağmen kimse gelmiyor. Müşterilerimiz artık devir hesap devri diyerek ayaklarını yorganına göre uzatıyorlar. İnşallah en kısa zaman da yetkililer bir şeyler yaparda işlerimiz açılır. Yoksa Sakarya da çok esnaf kepenk kapatır” diye konuştu.
13 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]