İtfaiye’den baca temizliği uyarısı

Baca kirliliği nedeniyle yaşanabilecek mağduriyetler hususunda vatandaşları uyaran İtfaiye Dairesi Başkanı Ayhan Orhan Arancı, “Baca kirliliği yangınlara ve karbonmonoksit zehirlenmelerine neden olan çok ciddi bir sorun. Bacaların işi bilen profesyonel bir ekip tarafından temizlenmesi yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçecektir” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Ayhan Orhan Arancı, baca kirliliği nedeniyle yaşanacak karbonmonoksit zehirlenmelerine ve yangınlara karşı vatandaşlara uyarılarda bulundu. Şehrimizde şiddetli soğukların yeniden etkisini göstermeye başladığı bu günlerde bacaların mutlaka temizlenmesi gerektiğini ifade eden Arancı, bu temizliklerin ise mutlaka profesyonel destek alınarak gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti.

Bacalar temizlenmeli

Kış mevsiminin sonuna yaklaşıldığını ve soğukların daha da şiddetli olduğu bu günlerde sobalardan daha çok istifade edildiğini belirten Arancı, “Baca kirliliği yangınlara ve karbonmonoksit zehirlenmelerine neden olan çok ciddi bir sorun. Bacaların işi bilen profesyonel bir ekip tarafından temizlenmesi yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçecektir. Bu konuda vatandaşlarımız belediyemizden de yardım isteyebilirler. Vatandaşlarımızdan ricamız bilinçsiz bir şekilde tek başlarına bu işlemi yapmamaları yönündedir” şeklinde konuştu.

Büyükşehir desteği

Baca temizliğine gereken önemin verilmemesi üzerine hiç arzu edilmeyen sonuçların ortaya çıkabileceğini ifade eden Arancı, “Ülkemizde her yıl baca yangınlarından ve karbonmonoksit zehirlenmelerinden çok sayıda insanımız hayatını kaybediyor ve yakınlarına da büyük acılar yaşatıyor. Hatta bu nedenle yok olan aileler bile mevcut. Vatandaşlarımızdan olası can ve mal kayıpları karşısında duyarlı olmalarını bekliyoruz. Sorunsuz bir şekilde bacalarını temizletmek isteyen vatandaşlarımız İtfaiyemizin ALO 110 numaralı telefonunu arayarak talepte bulunabilir ve Büyükşehir Belediyemizden yardım isteyebilirler” ifadelerini kullandı.
6 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle