"İshal Kesinlikle Ciddiye Alınmalı"

13 yıl önce
Sakarya Kadın ve Çocuk Hastanesi Başhekimi Aydın Sarı, ilkbahara geçiş döneminde ishal vakalarında artış yaşanabileceğini belirterek, ishalin ciddiye alınması gereken bir rahatsızlık olduğunu söyledi.

Sarı, yaptığı açıklamada, mevsim geçişlerinde alerjik vakaların arttığı gibi ishal vakalarında beslenme ve diğer sebeplerden dolayı artabileceğini kaydetti. İshalin su kaybına sebep olması nedeniyle bebek ve çocuklarda tehklikeli bir hal alabileceği uyarısında bulunan Aydın Sarı, "Bebek ve çocuklarda günde 5 kereden fazla sulu dışkılamayı ishal sayıyoruz. Virüs ve parazitlerden oluşan enfeksiyonlar, beslenme hataları, aşırı antibiyotik kullanma, hijyenik olmayan ortam, bebeğin kullandığı eşyaların temiz tutulmaması ishale neden oluyor. Kusma, dışkıda kan olması ishalin tehlikeli boyuta vardığını gösteriyor. Bu durumda mutlaka bir hekime başvurulmalıdır." dedi.

İshalle birlikte bebek ve çocuklarda hızlı bir şekilde su, tuz ve mineral kaybı yaşandığı bilgisini veren Sarı, şu uyarılarda bulundu: "İshal zamanında tedavi edilmezse kalp, börek yetmezliğine sebep oluyor. İleri vakalarda ölüm olayı da yaşanabilir. İshal kesinlikle ciddiye alınmalı."