İpek böcekleri koza olamadan öldüler, kooperatifi suçladı

Akyazı'da  satın aldıkları İpek böceklerinin koza olamadan telef olması nedeniyle mağdur olan üretici, durumdan ipek böceklerinin satışını yapan kooperatifi suçladı. 


Akyazı'da ipek böceği üreticiliğine başlayan Halil Pekdemir, Koza Tarım Satış Kooperatifi'nden satın aldığı ipek böceklerinin koza olamadan telef olması nedeniyle maddi zarara uğradı.


Olayda kooperatifi suçlayan Pekdemir; "
Benim gibi İpek böceği üreticisi olan 8 arkadaşım daha var. Akyazı İpek Böceği Koza Birlik Kooperatifi 3 yıldan beri mağdur ediyor. Hastalıklı kozaları sağlıklı diye veriyor. 45-50 gün bunlara tüm emeğimizle bakıyoruz ama emeğimizin karşılığını üç yıldan beri alamıyoruz . Tam sarma, verim verme esnasında hepsi iplik salgılayamıyor. Teker teker gözümüzün önünde ölüyorlar.  Normalde ben iki buçuk paket aldım bundan. 200 kilo kadar çıkması gerekirken 1-2 kilo çıkıyor. Bizi mağdur ediyorlar. Verirken 'ithal, çok iyi koza' diyorlar. Bizi deneme tahtası olarak kullanıyorlar. Mağduriyetimizin gidermesi için tüm yetkililerden yardım bekliyoruz. Kooperatif ve bakanlık buna sessiz kalıyor" iddialarında bulundu.

11 ay önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]