İnşaat çöktü; uyarıları dikkate almamışlar.

Kocaali'de inşaat halindeki bina çöktü. Olayda yaralanan olmazken İnşaat Mühendisleri Odası, inşaatın yönetmeliklere aykırı bir şekilde inşa edildiğini açıkladı. İnşaatla ilgili uyarıların dikkate alınmadığı belirtildi.

Alandere Mahallesi'nde inşaatı süren bina çöktü. İnşaattan çökme sırasında çalışma olmaması olası faciayı önledi.

Çöken inşaatla ilgili şok iddialar ortaya atıldı. İnşaat Mühendisleri Odası, inşaatın yönetmeliklere aykırı bir şekilde inşa edildiğini açıkladı.
Kocaali'de inşa edilen yapıların bir bölümünün yönetmeliğe uymadığının Kocaali belediyesi ve Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü'ne bildirildiği kaydedilen açıklamada, asmolen kat uygulamasının tehlikeler içerdiği bildirildi.

Odadan yapılan açıklama şöyle; "

İlimiz Kocaali Belediyesi sınırları içinde yapılan inşaatlarda yönetmeliğe uyulması, Depreme dayanıklı güvenli yapı yapılması konusunda Belediye Başkanlığı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne ve İçişleri Bakanlığı'na yapmış bulunduğumuz uyarıya rağmen hatalarda devam edilmiştir.

Yürürlükte bulunan yönetmeliklere aykırı olarak yapılan ve yetkililer tarafından müdahale edilmeyen, göz yumulan binalardan bir tanesi maalesef daha inşaat aşamasında yıkılmıştır. Yaşanan bu üzücü olayın tek sevindirici tarafi can kaybının olmamasıdır.

Çok tehlikeli deprem bölgesinde bulunan ilimizde bu tür üzücü olayların yaşanmaması, can ve mal kayıplarının olmaması için; Bütün belediyelerimizi, yönetmeliklerimize uygun güvenli yapılar yapınaya, Çevre ve ehircilik İl Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyemizi de bu tür yapılara göz yumanlara fırsat vermemeye, gerekli denetimleri yapmaya davet ediyoruz.

Eski depremden uzaklaştıkça yeni depremlere yaklaşıyoruz. Depremlerde meydana gelecek can ve mal kayıplarını önlemenin tek yolu güvenli bir stokumuz olması, bu konuda hazırlıklı olmak, tedbirli davranmaktır. Tedbirler de sorumlular tarafından alınmalıdır" denildi. 
 

1 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle