İnci de Roman Açılımı Yaptı

İnci
sakarya inci akü
12 yıl önce
Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, Sakarya Romanlar Derneği'ni ziyaret ederek, derneğe bilgisayar ve yazıcı yardımında bulundu.

Dernek binasında Dernek Başkanı Orhan Tanyel ve dernek üyeleri ile bir araya gelen Başkan Ali İnci, Romanlar'ın sorunlarını dinledi. Roman vatandaşların sorunlarını çok iyi bildiğini belirten İnci, Hendek'te Roman vatandaşların sorunlarını tespit ederek çözümü de birlikte bulduklarını belirtti.

100 TL Taksitle Ev Verdik

Hendek'te yaşayan Roman vatandaşların çok kötü şartlarda yaşadıklarını tespit ettiklerini ve onlara konut yapmak için proje hazırladıklarını söyleyen Başkan İnci, “Hazırladığımız proje çok katlıydı. Bu projemizi Roman vatandaşlarımızla paylaştığımızda çok katlı binada yaşamak istemediklerini belirterek, yaşam kültürlerine uygun olmadığını ifade ettiler. Bizde onlara tek katlı evlerden oluşan yeni proje hazırlayarak uygulamaya koyduk. 125 adet ev yaparak, 100 TL taksitle vatandaşlarımıza verdik. İnsanlarımıza hizmet ederken onların taleplerini de dikkate alarak kültürlerinden koparmamaya çalıştık” dedi.
Bu Farklı Bakış Yıkıldı

Her şeyin başının eğitim olduğunu belirten Başkan İnci, Roman vatandaşların çocuklarının gittiği okulu da yıkarak yerine son derece modern 3 katlı, asansörlü bir okul yaptıklarını belirtti. Göreve ilk geldiğinde hizmete Turanlar Mahallesi'nden başladıklarını söyleyen İnci, Roman vatandaşlara karşı genel olarak farklı bir bakışın olduğunu ancak Hendek'te bu bakışı kırdıklarını ifade etti. İnci, Roman vatandaşlara iş imkanı da sağladıklarını söyledi.


Sakarya Romanlar Derneği Başkanı Orhan Tanyel, Hendek'te yaşayan Romanların hayat standardının Türkiye'deki Romanlarla kıyaslandığında en üst düzeyde olduğunu söyleyerek aynı çalışmaların kendilerinde de uygulanmasını istedi.
Roman Çalıştayı'na Katılacağız

Tanyel, Başkan İnci'ye uygulamalarından dolayı teşekkür ederek, “Başbakanımız Sakarya'ya geldiğinde mitingde sesimizi duyurmaya çalıştık. Başbakanımızda bize duyarlılık gösterdi. Mart ayında İstanbul'da yapılacak olan Roman Çalıştayı'na bizde katılacağız ve sorunlarımızı, taleplerimizi dile getireceğiz. Çalıştay da Hendek'teki uygulamaları örnek göstererek, Hendek'te yapılanların tüm Türkiye'de uygulanmasını isteyeceğiz” diye konuştu.

Başkan İnci, dernek binasını ziyaretin ardından Dernek Başkanı Orhan Tanyel ile birlikte Lösemi hastası Özlem Canbaz'ı evinde ziyaret etti. Canbaz'a geçmiş olsun dileklerinde bulunan İnci, genç kıza maddi destekte bulundu.