İki belediye arasında "Oturma bankı" kavgası

Pamukova ile Geyve Belediyesi, köylere konulan oturma bankları konusunda birine girdi. İki belediye de köylerde kendi banklarının olmasını isterken, sonunda iki belediyenin bankları da köyde kaldı.

Pamukova İlçesi Belediyesi, 3 yıl önce Geyve İlçesi sınırları içinde bulunan Kozan, Bayat, Bozören, Çengel ile Safibey Köyü'nde oturanların isteği üzerine buradaki kahve, cami, okul bahçelerine üzerinde 'Pamukova Belediyesi' yazısı bulunan banklar gönderdi. Ancak 3 yıl sonra yine AK Partili olan Geyve Belediyesi bu bankları kaldırıp yerine Geyve Belediyesi'ne ait bankları koymak istedi. Son olarak Kozan Köyü'nde, Pamukova Belediyesi'ne ait banklar Geyve Belediyesi'nden gelen zabıta görevlileri ve işçiler tarafından kaldırılıp kamyonlara yüklendi. Köylüler buna karşı çıkarak durumu Pamukova Belediyesi'ne bildirince Kozan Köyü'ne gelen Pamukova Belediyesi zabıta ekipleri ile personeli belediyelerine ait bankları Geyve Belediyesi'nin araçlarından indirerek tekrar köy kahvesinin bahçesine bıraktı. Bu kez Geyve Belediyesi'nden gelen görevliler ile Pamukova Belediyesi görevlileri arasında tartışma çıktı.

Geyve Belediyesi görevlileri, bankların kaldırılması talimatını belediye Başkanı Murat Kaya'nın verdiğini belirtirken, Pamukova Belediyesi personeli de Başkan Cevat Keser'in bunların kaldırılmaması talimatını verdiği söyledi. Tartışmalar sonunda köylerde iki belediyeye ait banklar da kaldı.

Akşam saatlerinde bir daha

Akşam saatlerinde Geyve Belediyesi zabıta ekipleri kamyonlarle yeniden mahallelere gelerek Pamukova Belediyesi'ne ait oturma banklarını kaldırmak isteyince köylüler zabıta ekiplerine karşı çıktı. Geyve Belediyesi zabıta ekipleri ve personeli ile köylüler arasında zaman zaman sert tartışmalar çıktı. Köylülerden Rıza Vural, 2013 yılında Pamukova Belediye Başkanı Cevat Keser'in talepleri üzerine oturma banklarını köylerine gönderdiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Pamukova'ya bağlı değiliz. Ama yıllardır cenazemiz olduğunda tabut, cenaze yıkama aracımız Pamukova'dan geliyor. Ambulans lazım olsa Pamukova'dan geliyor. 2013 yılında Pamukova belediye başkanından oturma bankı istedik. Hemen gönderdi. Şimdi Geyve Belediyesi o bankları kaldırıp kendi banklarını koymak istiyor. Biz de izin vermedik. İkisi de kalsın ikisi de bizim belediyemiz."

Köylüler Geyve Belediyesi'nin bu ısrarına anlam veremediklerini belirtirken, köylerde şimdi iki belediyenin bankları da kullanılıyor.
7 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]