İHH'dan Afetzede Kardeşlerimize Yardım

Yol yardım
ehliyet ilk yardım dersi
14 yıl önce

İHH İnsani Yardım Vakfı, kasırga ve sel afeti sebebiyle 180 kişinin hayatını kaybettiği Yemen ile 215 kişinin depremde hayatını kaybettiği Pakistan için acil yardım çalışması başlattı.

Türkiyeli yardım kuruluşları sel afetinin yaşandığı Yemen ile depremin vurduğu Pakistan için acil yardım çalışması başlattı. Pakistan ve Yemen'e Türkiye'den ilk giden yardım kuruluşu İHH İnsani Yardım Vakfı ekipleri, mağdur ailelere gıda kumanyası, battaniye, giysi ve çadır dağıttı. İHH İnsani Yardım Vakfı, Yemen'deki afetzedelere acil yardımda bulundu. Hadremut bölgesine giden İHH ekipleri, Seiyon şehrinde ilk etapta 100 aileye battaniye ve çadır, 140 aileye de gıda kumanyası dağıttı. İHH ekibi buradaki çalışmanın ardından 350 kilometre mesafedeki Mukalla şehrine geçti.

Daha Yapacak Çok İşimiz Var

Yardım çalışması için bölgede bulunan İHH Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Oruç, bölgede yaşanan insani durumu şöyle anlattı:
"Evler kerpiç olduğu için yıkım çok olmuş. Resmi rakamlara göre 3 bin 500 ev tamamen yıkılmış. Fakirliğin çok olduğu bölgede insanların yeniden evlerini kurmaları çok zor olacak. Alt yapısı sel sularında yıkılan bölgede temiz su yok. Yetkililer 150 yıldan beri böyle bir selin meydana gelmediğini belirtiyor. Hala hiç haber alınamayan bölgeler var. Ölü sayısında gerçek rakamların resmi rakamların çok üstünde olduğu ifade ediliyor. Koordinasyon yok. Devlet sadece yolları açık tutmaya çalışıyor. Buradaki insanların gıda, battaniye, çadır, giysi, temizlik malzemesi ve ilaç olmak üzere her türlü yardım malzemesine ihtiyaçları var. İHH olarak 100 aileye battaniye ve çadır, 140 aileye de gıda kumanyası dağıttık. Ama daha yapacak çok işimiz var."

15.000 Kişi Evsiz Kaldı

İHH tarafından yapılan açıklamada Pakistan'daki deprem mağdurlarına da acil gıda yardımı yapıldığı belirtildi. Açıklamada, "Pakistan'da depremin meydana geldiği Belucistan eyaletine giden ekiplerimiz depremzedelere gıda kumanyası, et konservesi ile battaniye ve giysi dağıtıyor" denildi.

Yemen'in Hadremut bölgesini 4 gün vuran kasırga ve sel afeti sebebiyle 180 kişi ölürken, seller yüzünden 20 bin kişi evlerinden oldu. Selden kaçan ve evsiz kalan insanların çeşitli hastalıklarla karşı karşıya oldukları bildirildi. Pakistan'ın Belucistan eyaletinde meydana gelen 6.4 şiddetindeki depremde ise 215 kişinin cesedine ulaşıldı. Yüzlerce kişinin yaralandığı depremde 15 bin kişi de evsiz kaldı.