Helikopter Ambulans Yine Devrede

sakarya ambulans
13 yıl önce
Sakarya'da geçirdiği trafik kazasında boynu kırılan ve omuriliği zedelenen 3 çocuk babası, 81 gündür yoğun bakımda tutulduğu hastaneden helikopter ambulansla İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.

İstanbul Bağcılar'da oturan inşaat işçisi Çetin Mızrak (33), 1 Eylül'de yakınlarını ziyaret için gittiği Ankara'dan dönerken otomobili ile Hendek ilçesinde kaza geçirdi. Kazada boynu kırılan ve omuriliği zedelenen Mızrak, Sakarya Yenikent Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. 81 gündür yoğun bakımda tutulan Mızrak, durumunda ilerleme olmayınca yakınlarının isteği üzerine evinin bulunduğu bölgedeki Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Durumu ağır olan hastanın sevki için İstanbul'dan helikopter ambulans istendi. Talebin iletilmesinin ardından Sağlık Bakanlığı'na bağlı helikopter ambulans, Toyotasa İlk Yardım ve Travmatoloji Hastanesi'nin pistine geldi. Yoğun bakımda bulunan hasta, ambulansla piste getirildi. Burada yapılan kontroller sonrası Mızrak, sağlık görevlileri ve yakınlarının da yardımıyla helikoptere alındı. Mızrak'ı, nakli sırasında eşi, kardeşi ve amcası da yalnız bırakmadı. Mızrak, daha sonra nakil olacağı hastaneye götürüldü.

Nakil olan kazazedenin kardeşi Mehmet Mızrak, kardeşinin geçirdiği kaza sonrası ağır yaralandığını belirterek, "Kaza sonrası 81 gündür yoğun bakımda tutuluyordu. Biz hastamızın İstanbul'a nakil olmasını istiyorduk. Bu konuda Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile de görüştük. İstanbul'daki hastanede yer ayarlanınca helikopterle sevkini gerçekleştirdik." dedi. Mızrak, kardeşinin tedavisiyle ilgilenen doktor ve sağlık personeline de teşekkür etti.

HASTANIN BOYNUNDAN AŞAĞISI TUTMUYOR

Hastanın 83 gündür tedavi gördüğü hastanenin Başhekimi Hasan Fevzi Katıöz, yaptığı açıklamada, kaza sonucu boynu kırılan ve omuriliği zedelenen hastanın sürekli yoğun bakımda tutulması gerektiğini ifade etti.

Hastanın boynundan aşağısının tutmadığını dile getiren Katıöz, şunları söyledi: "Hastanın sağlık durumunda bugüne kadar bir ilerleme olmadı. Kendisi ve ailesi de İstanbul Bağcılar'da oturuyor. Talepleri üzerine hastayı İstanbul'a sevk ettik."