Hayvanlarla Temas Kişisel Gelişime Yarar Sağlıyor

Çocukların hayvanla temas etmesinin kişisel gelişimlerine katkı sağladığı belirtildi. Uzmanlar, "Bırakın çocuklarınız kedi köpek gibi hayvanlara dokunsun" çağrısında bulundu.

Çocuk Gelişim ve Eğitimi Uzmanı Yasemin Bingöl, hiçbir nedeni yokken ağlayan, mutsuz ve mızmızlık yapan çocukların evcil hayvanlarla temas kurduğu taktirde bu şikayetlerinin azaldığının bilimsel olarak kanıtlandığını söyledi. Evcil hayvanlarla temas kuran çocukların kişisel gelişimlerini daha hızlı kazandığını ifade eden Bingöl, "Hayvanlarla oynayan çocuğun kendine güveni artar. Korkularını yener. Bir kedi ya da köpeği okşayan çocukların ne kadar farklı bir şevkat gösterdiğine hepimiz şahit olmuşuzdur. Çocuklar hayvanlara temastan mutlu olurlar. İnsani duyguları gelişir." dedi.

Şehir Hayatında Çocukların Hayvanlarla Teması Çok Zor
Hayvana temas eden çocukların hırçınlığının azalacağını ve sorumluluk duygusunun artacağını kaydeden Bingöl, ayrıca hayvanlarla oynayan çocuğun okul ve arkadaş çevresinde de rahat iletişim kurabileceğini dile getirdi. Şehir hayatında çocukların hayvanlarla temasının olmadığını kaydeden Bingöl, "Apartman sakinleri bir araya gelip bir kedi ya da köpek alabilirler. Apartman bahçesinin uygun bir köşesine bir kulübe yaparak burada o hayvana bakabilirler. Binada yaşayan tüm çocuklar da bu hayvanla temas kurabilirler. Bu mümkün değilse hafta sonu tatillerinde çocuklar, park ve bahçelere götürülerek burada insanlarla iç içe yaşayan kedi köpek gibi hayvanlarla teması sağlanabilir." dedi.

Kulağında Aşısı Olmayan Köpeklere Dikkat Edilmeli

Ancak bu konuda dikkatli olunması gerektiğini kaydeden Bingöl, kulağında aşılandığını gösterir küpe olan hayvanların çocuklara temasında bir sakınca olmayacağını, ancak eve döner dönmez çoğun eli yüzünün iyice yıkanmasını tavsiye etti.

Köpek, Kedi ve Muhabbet Kuşunu Tercih Edebilirsiniz

Veteriner Hekim Mustafa Yıldız ise çocukların dokunabileceği ve oynayabileceği hayvanların tercih edilmesini söyledi. Bu konuda en ideal hayvanın öncelikle köpek olduğunu belirten Yıldız, köpeğin sıcakkanlı ve oyuncu bir hayvan olduğunu ve bazı cins köpekler hariç çocuğu zarar vermeyeceğini ifade etti. Yıldız, ancak aşılarının mutlaka tamam olması gerektiğinin altını çizdi. Yıldız, kedi ve muhabbet kuşunun da tercih edilebileceğini sözlerine ekledi.

14 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]