Harcamalara Sanal Fren: Alımlar Gözaltına Girecek

Sigaraya yaptığı vergi artışı şirketler tarafından fiyatlara yansıtılmayarak planladığı vergi alacağını alamayan Maliye Bakanlığı, çareyi kamu kurumlarının mal ve hizmet alımlarında sanal yolla disiplini başlatmada buldu.

Maliye tarafından oluşturulan ‘Harcama Yönetimi’ sistemi ile mal ve hizmet alımları önceden göz altına alınarak, verimli harcama sistemi oluşturulacak. Sistem, önceki gün İçişleri Bakanlığı ile imzalanan protokol ile diğer kurumlarda da yaygınlaştırılacak.

İlk Maliye Uygulayacak

Sistemi ilk olarak Maliye uygulayacak. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in her fırsatta dile getirdiği mali disiplini sağlamayı hedefleyen sistem şöyle:

Maliye’nin tüm birimlerinin harcama kalemleri online ortama aktarılacak.Ödeme öncesinde birimlerin yapacağı harcamaların tüm aşamaları sistemden görünecek. Harcama ve ödenecek miktar görüleceği için başka bir birimde benzer bir harcamanın daha düşük fiyatla yapılması durumunda ya da başka bir nedenle, merkez harcamayı durdurabilecek.

Verimsiz Alımlar Engellenecek

Proje ile kamunun masa, sandalye, bilgisayar gibi mal alımının yanı sıra temizlik işi, güvenlik, danışmanlık, yemek, ulaşım gibi hizmet alımı ihalelerinde de etkin harcama sisteminin oturtulması hedefleniyor.

Ayrıca sistemin yaygınlaşması durumunda Maliye’nin dönem sonunda kamu kurumlarının bütçelerinin kesilmesi uygulamasına da son verilmiş olacak. Böylece kamu kurum ve kuruluşlarının dönem sonunda bütçe kesilecek korkusu ile verimsiz harcamalarının da önüne geçilecek.

Otokontrol Sağlanacak

Maliye Bakanlığı’nın oluşturduğu sistemin diğer Bakanlıklar tarafından uygulanması için protokol imzalanacak. Bu kapsamda öncelikle İçişleri Bakanlığı ile bir protokol imzalandı ve bakanlığın bağlı birimleri ve emniyet müdürlükleri de sisteme geçmiş oldu.

Sistemin diğer bakanlıklarında uygulaması durumunda IMF’nin uyarıları arasında yer alan ‘kamunun harcama kalemlerinin kısılması önerisinin’ kamu kurumlarının kendi otokontrol sistemi ile oluşturulması sağlanacak.

13 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]