Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Halı yıkama sektörü, SPHTYD'nin Düzenlediği İftarla Bir Araya Geldi

Sakarya Profesyonel Halı Temizleyicileri Yardımlaşma Derneği üyelileri ve davetlileri, iftar yemeğinde bir araya geldi. Birçok davetlinin katıldığı iftar yemeğine; Adapazarı Belediye Başkan Yardımcısı Hilmi Kızılcık, Adapazarı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Turhan Salihoglu, MARHALFED Başkanı Bahattin Ersönmez, PHTYD Başkanı Mustafa Emirgan, BUHTED Başkanı Ahmet Yıldırım, GEHAYDER Başkanı İbrahim Öz ve dernek üyeleri de katıldı.

Halı Temizleme Sektörü Neden Dernekleşti

İşte dernek yönetiminin kaleminden dernekleşme nedeni; "Yeni doğan sektörde olduğu gibi bu sektörde de belki de doğum sancısı olarak adlandırabileceğimiz belirli sıkıntılar yaşanmaktadır. Yeni bir faaliyet alanı olduğu için doğal olarak standardları henüz tam olarak bilinmemekle beraber, yetkililer tarafından da yeterince denetlenememektedir. Kontrolsüz bir şekilde büyüyen sektör, sorunlar yumağı haline gelmektedir. Bu yüzden farklı firmalarda farklı uygulamalar ve bilinçsizce yapılan yatırımlar sektör sorunlarının çözümünü güçleştirmektedir. Bu durum sektörün sağlıklı gelişmesine engel olmakla birlikte, tüketici sorunları çoğalmakta, kayıt dışı ve ruhsatsız işletmelerde sağlık ve hijyen kurallarına uygun olmayan uygulamalarla doğal kaynaklar israf edilmekte, atık sularla çevre zarar görmekte, yanıltıcı sahte reklamlarla ve haksız rekabetle sektörün gelişmesi ve kayıtlı istihdam engellenmektedir. İşini düzgün yapan, yasal ve mali sorumluluklarını yerine getiren, bu işe yıllarını ve gönlünü vermiş, değişime ve gelişime açık sektör temsilcisi meslektaşlarımızın mağduriyetine sebep olunmaktadır.
Derneğimiz ilk etapta üç aşamalık bir hedefi gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır. Birinci aşamada, ülkemizde bu sektörde ciddi manada faaliyet gösteren firmaları bir çatı altında toplayarak, tanıştırıp kaynaştırmak, teknoloji, bilgi ve tecrübe paylaşımını sağlayabilmek dolayısı ile halı yıkama meslek standartlarının hazırlanması çalışmalarına katkı sağlayarak, sektöre bir standart getirmenin ilk temellerini atabilmektir. İkinci aşamada; bir araya gelen firmaların oluşturduğu tüzel kişiliğin gücünü de kullanarak mevzuat ve yasal yollarla sektör sorunlarımızı gerekli platformlarda dile getirerek çözümler üretebilmektir. Meslektaşlarımızın ortak çıkarlarının korunması, işletmelerimizin kurumsallaşması, meslek standartlarımızın uygulanmasının takibi, haksız rekabetin önlenmesi için birlikte hareket edebilme iradesinin sağlanması, mesleğimize saygınlık kazandırmak için bağlı olduğumuz odalar da gerekli temsil haklarımızı kullanarak yetkililerin bu konuda dikkatlerini çekmek, mesleğimizin 3308 sayılı yasada yer alabilmesi için meslek olarak tanınmanın taleplerini artırmak ve sektörde toplam kaliteye ulaşmak. Üçüncü aşamada ise belirli bir standarda kavuşmuş sektörde faaliyet gösteren firmaların gerek teknolojik yatırımlarında ve gerekse sektörle ilgili sarf malzemelerinin, güç birliği avantajının kullanılarak daha ekonomik teminini sağlamaktır. Derneğimiz 25.11.2015 tarihinde Ali Hira (Hira Halı Yıkama) - Sacit Akman (Sakarya Halı Yıkama) Erdoğan Bakır (Zirve Halı Yıkama) - Ali Akbaş (Tunahan Halı Yıkama) - İsmail Öz (Özpak Halı Yıkama) Ahmet Bel (Çınar Halı Yıkama) - Vahide Ören Çenesiz (Kağan Halı Yıkama) Mehmet Mert (Kar-Aktem Halı Yıkama) biraraya gelerek derneğin oluşmasında ilk adımı atmışlardır. Bu mesleğe gönül veren, ticari ve toplum ahlak kurallarına uyumlu, düşman rakip olmak yerine dost meslektaş olmayı benimseyen ve birlikten kuvvet doğar ilkesiyle hareket edebilen meslektaşlarımızı da bu camiada görmekten onur duyarız."
5 ay önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle