Hafta Sonu'na Bi' Mola Önerimiz 'Ormanya'

Bu hafta rotamız Ormanya. Kışı artık yavaş yavaş da olsa geride bırakabildiğimiz bu günlerde haftasonu planlarınıza ekleyebileceğiniz bir mekan önerisi ile karşınızdayız. 

 

Ormanya, çadır ve karavan kamp alanıyla doğa ile iç içe vakit geçirebileceğiniz, yürüyüş ve bisiklet parkurlarıyla bol oksijen depolayabileceğiniz, çocuk hayvanat bahçesiyle çocuklarınızın keyifli vakit geçirebileceği, doğa okulunda çocuklarınızın doğa ile olan bağlarını güçlendirebileceği oldukça keyifli anlar sunuyor sizlere.

 

Ormanya Doğal Yaşam Parkı, Kocaeli’de bulunan doğal çevresiyle birlikte 4 bin dönümlük alana yayılan, dünyanın üçüncü ve Avrupa’nın en büyük doğal yaşam alanı olma özelliğine sahip. Ormanya, açıldığı ilk günden bu yana gerek Kocaeli-Sakarya halkını gerekse de çevre illerden ziyaretçilerini hatta Türkiye’nin dört bir yanından gelen ziyaretçilerini ağırlıyor.

 

Ormanya’nın içerisinde büyükten küçüğe herkesin ilgisini çekecek, hayvanların doğal ortamlarına benzer koşullarda yaşadığı bir hayvanat bahçesi mevcut. Alageyikten zebraya, lamadan tavus kuşuna toplam 67 türde 768 adet hayvan insanlarla kolay temas halinde olabilecek şekilde yer alıyor. Ayrıca hayvanat bahçesi içerisindeki atlı binicilik eğitim alanında çocuklar ücretsiz olarak kayıt yaptırarak ata da binebiliyorlar. 

Ormanya içerisinde çocukların hatta yetişkinlerin en çok ilgisini çeken alan Hobbit evlerinin bulunduğu Orman köy adı verilen nokta oluyor. Ziyaretçiler için en çok da Hobbit evleri ile birbirinden renkli ve eğlenceli fotoğraflar çekilmek cezbedici tarafı oluyor. Hatta hafta sonları evlerin önünde uzun kuyruklar bile oluşuyor:) Küçük bir hatırlatma Hobbit evlerinin içerisine giriş yapılmıyor.

Ormanya’da doğa ile iç içe, kuş cıvıltıları eşliğinde bol oksijenli yürüyüş parkuru, bisiklet parkuru ve mesire alanı mevcut. Kamp severler içinde doğru bir adres olmakta. İhtiyaçları karşılayacak tüm hizmetler sağlanıyor. Parkın çeşitli noktalarında restaurant ve kafeteryalar var bunun yanında çocuklar için ise oyun parkları mevcut.

 

Ufak Notlar;
Ormanya ziyaret saatleri; yaz döneminde 09:00-20:00, kış döneminde ise 09:00-17:00 arasındadır.
Pazartesi günleri ise hayvanların bakımı ve park içi kapsamlı genel bakımların yapılabilmesi için kapalıdır.
Ormanya Doğal Yaşam Parkına girişler ücretsizdir.
Ormanya Doğal Yaşam Parkı içerisinde ateş, mangal yakılması kesinlikle yasaktır.
Biyogüvenlik sebebiyle içeri evcil hayvan ile girilmesi yasaktır.
Hayvanat bahçesi içerisinde flaşlı fotoğraf çekmek, sigara içmek ve hayvanları beslemek yasaktır.
-Tercihiniz sakinlik ve dinlenmek ise size tavsiyemiz keyfini de doya doya çıkarmanız için hafta içi gitmeniz olacaktır.

Hem sizlerin hem de çocuklarınızın oldukça keyif alacağı, doğa ile doyasıya kucaklaşacağınız bir gün geçirmek isterseniz rotanızı Ormanya’ya çevirebilirsiniz:) 
Şimdiden iyi hafta sonları dileriz :)
 

10 ay önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]