Hacı İlia'nın torunları 100 yıllık aradan sonra Çark Mesire'de

1916 yılında Çark Mesire'deki çarkı yaptıran, o dönemin Adapazarı Belediye Başkanı Emin Muharrem Güner'in torunları ile çarkı imal edip yerine monte eden ve Adapazarı halkına bağışlayan Hacı İlia'nın torunları 10 Kasım Perşembe günü Çark Mesire'de buluşacaklar. Çarkın yapımından 100 yıl sonra gerçekleşecek olan bu buluşma merakla bekleniyor.

Yazar Fahri Tuna, 2011 yılında Yeni Sakarya'da  Emin Muharrem Güner'in torunlarından, Başbakan Eski Yardımcısı Ekrem Alican'ın eşi Naciye Alican'la  yaptığı bir söyleşide 1916 yılında Çark Mesire'deki büyük çarkın yerine hâlen mevcut olan küçük çarkı inşa ettirdiğini anlatır.

Aradan geçen beş yılın ardından bu yazıyı Atinalı İvi İliyadis (1954 İstanbul doğumlu) tesadüfen internetten okur ve çok mutlu olur. Çünkü o çarkı yapan ve hemşehrilerine bağışlayan dedesi Hacı İlia'dır. E-posta yoluyla Fahri Tuna ile iletişime geçer. Gerek çark, gerek Hacı İlia ve ailesi hakkında bilgiler verir. Anlatıma göre; Hacı İlia Adapazarlı zanaatkardır bir Rum'dur. 1910'larda şehirde döküm fabrikası vardır. Daha sonra Osmanlı Devleti'nin isteğiyle başta Hicaz olmak üzere birçok şehirde su tesisleri kurar. Hacı İlia, Müslüman olmaya karar verir ve Kabe'yi ziyaret edip Hacı İlyas adını alır. 1922 yılında İstanbul'a yerleşir.

Yunanistan Atina'da yaşayan İvi İliyadis ile Almanya Ulm şehrinde yaşayan Lena Hanım (1948 İstanbul doğumlu), bu Hacı İlyas'ın torunlarıdır.Türkçe'yi de çok iyi bir şekilde bilmektedirler. İvi ve Lena Hanım'lar çocukluklarında zaman zaman geldikleri dede memleketi Adapazarı'na büyük bir sevgi ve özlem duymaktadırlar.

Bu bilgiler ve gelişmeler üzerine Fahri Tuna, bu iki kardeşi dedelerinin memleketi Adapazarı'na davet eder. İliyadis kardeşler de 9-13 Kasım 2016 tarihlerinde dört günlüğüne Adapazarı’na gelmeyi kabul ederler. Tuna, ilk önce Emin Muharrem Güner'in torunlarıyla iletişime geçer. Görüşmeler neticesinde programlar netleşir; 10 Kasım Perşembe günü saat 10.00'da Sen Otel’de basın toplantısı, 11.00’de ise Çark Mesire'de, Emin Muharrem Güner ve Hacı İlia'nın torunları yüz yıllık bir aradan sonra buluşacak ve dede yadigarı tesis önünde hasret giderecekler.

Fahri Tuna, basın toplantısı, söyleşi, dia gösterisi ve bir kısım ziyaretlerle gerçekleşecek olan bu buluşmanın, başta Çark Mesire işletmecisi Rahmi Sak olmak üzere, Sakarya Yerel Kültür Derneği, Sagüsad, Sakarya'm Grubu, Ada Fikir Kulübü, Köfteci İsmail, Sen Otel gibi kurumların; Şadi Tanış, Gürcan Aslan, Orhan Şenkardeşler, Necmettin Kırık, Müjgan Zaman, Yiğit Ateş, Gündüz Direm, Ahmet Pekşen, Çetin Öztürk, Murat Kaplan, Bilsen ve Yavuz Köprülüoğlu ve Tacettin Özkaraman gibi Adapazarlıların maddi ve manevi katkıları ile yapılacağını belirtti.

6 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle