''Gönül Nereye Akar Ayak Oraya Koşar''

“Mahalle Gönüllüleri” uygulamasını geçtiğimiz hafta Beşköprü Mahallesi’ne yaptığı ziyaretle hayata geçiren Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, bu sefer Orta Mahalle’deki ziyaretini Sakarya Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü son sınıf öğrencileri ile gerçekleştirdi.

Alemdar, Bosna’da Müslümanlara karşı yapılan zulümden kaçarak Serdivan’a yerleşen 95 yaşındaki Hatice Mert’in evine, bu harekete gönüllü olarak dahil olan emekli doktor Dursun Bostancı’yla misafir oldu.

Kadim Medeniyetimizin Mirasçılarıyız

Mahalle Gönüllüleri uygulaması ile toplumumuzun temel dinamiklerinden olan dayanışma, haberdar olma, hatır sorma, paylaşma ve yardımlaşma kavramlarını yaşatmayı amaçladıklarını belirten Başkan Alemdar, “Mahalle ve mahalle sakini dendiğinde aklımıza Osmanlı’dan günümüze; birbirlerini koruyup kollayan, komşusunun hakkını gözeten, kenetlenmiş bir güç geliyor. Bizim kültürümüzde mahalleden biri, bir gün dahi sokakta görülmese hemen evine uğranır, hali hatırı sorulurdu. Biz bu hassasiyetlerimizi tekrar canlandırmak istiyoruz” dedi.

Vatandaşlardan Destek

Mahalle Gönüllüleri ile ilgili vatandaşlardan olumlu tepkiler aldıklarını ifade eden Alemdar, bu gönüllü harekete dahil olmak isteyen tüm vatandaşların Serdivan Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile irtibata geçebileceklerini söyledi.

Küçük Bir Tebessüm Hayatta Tutar

Program sonrası, ziyarete gönüllü olarak katılan Sakarya Üniversitesi öğrencileri ile belediye binasında bir araya gelen Alemdar öğrencilere; sevgi ve muhabbetle takdim edilen küçük bir tebessümün dahi insanları hayatta tuttuğunu, onları motive ettiğini belirterek, Mevlana’nın “Göz nereye bakar gönül oraya akar. Gönül nereye akar ayak oraya koşar.” dizelerini hatırlattı ve “Adımlarımız kalbimizdekilerle aynı duygularda, aynı istikamette atıyor.” dedi.

6 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]