Gökyüzünde görülen esrarengiz ışık panik yarattı

Sakarya'da gökyüzünde görülen esrarengiz sıralı ışıklar vatandaşlar tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Gökyüzündeki sıralı cisimlerin, Starlink uyduları olduğu şeklinde yorumlar yapıldı.

Sakarya'da gökyüzünde görülen sıra halindeki ışıkların sebebi merak konusu oldu. Sosyal medyada gökyüzündeki sıra halindeki cisimler gündem oldu. Birçok kullanıcı gökyüzündeki ışıkların sebebini araştırdı. Konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Gökyüzündeki sıralı cisimlerin, Starlink uyduları olduğu şeklinde yorumlar yapıldı. Bu arada Çin'in uzaya gönderdiği Long March-5B roketinin birkaç güne Dünya'ya düşeceği açıklanmıştı. Gökyüzündeki cisimler düşmesi beklenen roketi de akıllara getirdi.

Öte yandan Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş uydu takımyıldızı olan starlink uyduları geçen yılda sosyal medyada gündem olmuştu.

Led ışık gibi görüntüler çizen uydular Türkiye'de çeşitli bölgelerde de çıplak gözle görüntülenmişti.

STARLİNK UYDULARI NEDİR?

Starlink Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir uydu takımyıldızıdır.Takımyıldızı, yer istasyonları ile birlikte çalışacak ve seri olarak üretilen binlerce küçük uydudan oluşacak. SpaceX firması ayrıca bazı uydularını keşifler ve bilim amaçlı kullanılmaktadır.
 

2 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]