Etiket ve Kasa Fiyatı Farklı ise En Düşük Ücreti Ödeyin

Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Raportörü Hüseyin Çiçek, marketlerden yapılan alışverişlerde etiket ve kasa fiyatlarında farklılıklar yaşanabildiğini belirterek; "Bu durumda en düşük fiyat geçerli olacaktır. Tüketicilerin ödemeyi en düşük fiyattan yapması gerekiyor." dedi.

Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Raportörü Hüseyin Çiçek, İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne bağlı, Şeker Toplum Merkezi'nde kursiyerlere yönelik "Tüketici Hakları ve Tüketiciyi Bilinçlendirme" konulu konferans verdi. Bayanların oluşturduğu kursiyerlere, tüketici haklarının önemini anlatan Çiçek, tüketicilerin ALO 175 Tüketici Hattı'ndan mesai saatleri içinde bilgi alabileceğini söyledi.

Vazgeçme Hakkımız Var

Tüketicilerin kapıdan satış yapan firmalara dikkat etmeleri gerektiğini, özelikle kalitesiz ve pahalı ürünlerin satıldığını kaydeden Çiçek şunları söyledi: "Kapıdan satış ile ürün alınmaması gerekiyor. Bu ürünlerin çoğunluğu hem kalitesiz hem de piyasa değeri üzerinden satılıyor. Buna rağmen ürün alındı ise hiçbir gerekçe gösterilmeden 7 gün içersinde vazgeçme hakkımız var."

Ürün İadesi ve Değiştirme Hakkı

Özellikle marketlerden yapılan alışverişlerde etiket ve kasa fiyatlarında farklılıklar yaşanabildiğini dile getiren Çiçek, bu durumda en düşük fiyatın geçerli olacağına dikkati çekti. Arızalı ürünlerin servise verildiğinde mutlaka servis fişi alınması gerektiğine vurgu yapan Çiçek; "Ürünün serviste kalma süresi 30 iş günüdür. Bu süre geçildiğinde, ürünün bedelini veya yeni bir ürün ile değişim yapabilme hakkınız bulunuyor. Garanti süresi ürünlerde en az 2 yıldır. Fakat bazı firmalar özellikle biraz fark isteyerek, garanti süresinin 6-7 yıla çıkarabiliyor. Garanti süresi içinde ve bir yıl zarfında ürün aynı arızadan en az 3 defa, farklı arızalardan 5 defa servise gittiğinde, toplam garanti süresi içinde 7 defa bir ürün servise gittiğinde, ürünün ücret iadesini veya yenisi ile değişim yapabilme hakkınız bulunuyor." diye konuştu.

Şikayetleriniz İletin

Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü'nün bünyesinde bulunan Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'nin dışında, Sakarya'nın tüm ilçelerinde, kaymakamlıklara bağlı hakem heyetlerinin oluşturulduğunu ifade eden Çiçek, tüketicilerin oturdukları yerin Kaymakamlığı'na başvurarak şikâyetlerini iletebileceklerini belirtti.

Çiçek, yeni kurulan Adapazarı, Erenler, Serdivan ve Arifiye İlçe Kaymakamlıkları bünyesinde Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri Kurulduğunu ve bu ilçelerde oturan tüketicilerin de, bulundukları yerdeki kaymakamlıklara müracaat etmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

13 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle