Erenler Belediyesi ve İHH'dan Somali'ye yardım kampanyası

Yol yardım
erenler
5 yıl önce
Erenler Belediyesi ile İHH ortalama 5 dakikada bir kişinin açlıktan öldüğü Somali için yardım kampanyası başlattı. Açlıkla mücadele eden Müslüman Somali için başlatılan yardım kampanyası “çöpe ekmek atmaktan vazgeçersek kardeşlerimizi yaşatırız” sloganıyla başlatıldı

Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk’ün il dışında programı olması nedeniyle toplantıya Başkan Yardımcısı Ali Akdeniz katıldı. Toplantı Başkan Yardımcısı Akdeniz’in selamlama ve yardım kampanyasıyla ilgili konuşmasıyla başladı. Akdeniz “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Somali’ye yardım kampanyasıyla ilgili açıklamasını emir terakki ederek Erenler’den, Sakarya’dan ilk adımı atmak istedik” dedi.

SOMALİ BİZİ BEKLİYOR

Akdeniz “Somali’de resmi rakamlara göre her 4-6 dakikada bir kişi açlıktan ölüyor. Aynı dünyada yaşıyoruz ve milyonlarca insan aç. Bu ülkede insanlar içecek su dahi bulamıyor. Üzülmemek ve etkilenmemek mümkün değil. Türk milleti yaşanan bu insanlık dramı karşısında ayağa kalktı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan mazlumun yanında olduğunu her fırsatta ifade ediyor. Mazlumlar için yaptıklarını biliyoruz. Görüyoruz. Vicdan sahibi herkesin Somali’de yaşanan drama seyirci kalmayacağını biliyoruz. Somali bizi bekliyor” dedi.

GÖNLÜMÜZ RAZI OLMAZ

Akdeniz “Biraz önce ifade ettim neredeyse 5 dakika da bir insanın açlıktan öldüğü bir ülke ile aynı dünyayı yaşıyoruz ve Mübarek aylardayız. “Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir” diyen bir peygamberin ümmetleri olarak Müslüman kardeşimizin açlıktan ölmesine gönlümüz razı olmaz. Evimizde, komşumuzda veya lüks restoranlarda iftarlar, sahurlar yapacağız. Benim önerim sadece bir akşam ki iftarımızla ya da çöpe atılan ekmeklerle çok sayıda Müslüman kardeşimizin karnını doyurabiliriz. “Sakarya Ramazan’da Somali’de” kampanyasına verilecek her katkı bir Müslümanın açlıktan ölmesine izin vermemektir” dedi.

HEDEFİ AÇIKLADI

İHH Sakarya Temsilcisi Sebahattin Aydın bölgenin tarihçesini, Türkiye’nin o bölgeye kucak açmasının ardından yaşanan değişimi aktardı. Aydın bölgede kıtlığa bağlı ölümlerin yaşanmaya başladığını anlatarak“12 milyon Somali’de 6 milyon insan yardıma muhtaç, 3 milyon ise acil yardıma muhtaç. Son günlerde ülkenin bazı bölgelerinde açlığa bağlı ölümler yaşanmaya başladı. Erenler Belediyesi ile İHH 5 bin erzak, beş bin Müslüman kardeşimize iftar hedefiyle yola çıktı. İnanıyorum ki mazlumun yanında yer alan, düşküne el uzatan Sakarya 5 bin hedefini çok fazlasıyla aşacaktır” dedi.

71 BİN ÇOCUK

Ülke genelinde 363 Bin çocuğun yetersiz beslenme nedeniyle acil bakıma ihtiyacı olduğunu anlatan Sebahattin Aydın “363 Bin Müslüman evladının 71 Bini hayata döndürülmeyi bekliyor. Ülkede insanın ortalama yaşama süresi 50. Çöpe ekmek atmaktan vazgeçersek bir çocuğu hayata döndürürüz “ dedi. Erenler Belediyesi ve İHH başlatılan yardım kampanyasının ramazan ayında Somalili kardeşlerimize ulaştırılacağını belirterek ‘Ramazan’da Somalideyiz’ sloganıyla herkesi yardım kampanyasına desteğe çağırdı.