Engellilere Tekerli Sandalye Yardımı

Sandalye
sakaryada sandalye imalatı yap…
14 yıl önce
Adapazarı Belediyesi, 31 özürlüye tekerli sandalye dağıttı.

Adapazarı Belediyesi ve Uzaktaki El Vakfı işbirliğiyle 31 bedensel özürlülere yönelik tekerlekli sandalye dağıtımı yapıldı. Abasıyanık Park Cafe'de düzenlenen törene Yargıtay Onursal Başkanı Prof. Dr. Sami Selçuk,
Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, Uzaktaki El Vakfı Başkanı Yücel Aydemir, Gewest Eemland Vakfı Genel Müdürü Peter van Wermeskerken, Adapazarı Muhtarlar Derneği Başkanı Erdal Erdem, muhtarlar, özürlüler ve aileleri katıldı.

Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, Uzaktaki El Vakfı'nın desteğiyle 3 yıl içinde toplamda 209 özürlü aracı dağıttıklarını belirterek, "Sadece Adapazarı'nda engelli vatandaşımız yok. Türkiye'nin her yerinde var. Yaptığımız çalışmalarda ortağımız Uzaktaki El Vakfı'nın değerli yönetimiyle birlikte hem Adapazarı'ndaki engelli vatandaşlarımıza bu hizmeti sunmaya çalışıyoruz, hem de şehir dışında olan insanlarımıza tekerlekli sandalye transfer etmeye çalışıyoruz. Uzaktaki El Vakfı'nın desteğiyle 3 yıl içinde 209 özürlü aracı dağıttık. Şehir dışında 34'ü akülü, 36'sı manuel, il içinde 103'ü akülü ve 36'sı manuel özürlü aracı dağıttık. Bugün de bu çalışmaya 24 akülü, 7 tane de tekerlekli sandalye dağıtarak devam edeceğiz. Araçların bakımı için bakım atölyesi de kurduk" dedi.


Uzaktaki El Vakfı Başkanı Yücel Aydemir ise Adapazarı Belediyesi ile sıcak ilişkiler içinde olduklarını ve birlikte çok verimli çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirterek, "Engelli vatandaşlarımız bu toplumun bir parçası. Her konuda, her alanda katılımlarını desteklemek için çalışıyoruz. Engelli olabilir, fakat kişinin hayattan zevk almasını ve topluma faydalı olmasını engelleyecek bir kaide yoktur. Sağlıklı düşünürsek hiçbirimizin yarın için bir garantisi yoktur. Onun için bu kardeşlerimizi engeli var diye toplumdan soyutlamayalım. Buradan ısrarla engelli kardeşlerimizin ailelerine seslenmek istiyorum. Lütfen engelli diye çocuklarımızı, kardeşlerimizi, ailemizin herhangi bir ferdini toplumdan uzak tutmayalım. Engeli ne olursa olsun toplumla bütünleşmesini sağlayalım. Çünkü o kardeşlerimiz bu toplumun gülü, çiçeği ve vazgeçilmez bir parçasıdır. Avrupa'yı örnek alarak engelli kardeşlerimizi topluma kazandırma çalışmalarını ülke çapında genişletelim" diye konuştu.
Gewest Eemland Vakfı Genel Müdürü Peter van Wermeskerken ise Hollanda'dan getirdikleri özürlü araçlarının verimli bir şekilde kullanılmasını ümit ettiklerini kaydetti.

Programın sonunda 24'ü akülü, 7'si manuel olmak üzere 31 özürlü aracı Belediye Başkanı Dişli, Yargıtay Onursal Başkanı Prof. Dr. Sami Selçuk, Uzaktaki El Vakfı Başkanı Yücel Aydemir ve Gewest Eemland Vakfı Genel Müdürü Peter van Wermeskerken tarafından dağıtıldı.