Emniyet Müdürlüğü'ndeki yasa dışı dinleme iddiaları davası

 Eski Sakarya emniyet müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay'ın da aralarında bulunduğu 10 emniyet mensubunun, "kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği", "kişiler arasındaki aleni konuşmaları kaydetme", "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlamasıyla yargılanmasına devam edildi.

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Ahmet Yaz, Mehmet Dikbaş, Zakir Tütüncü ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları ve sanık yakınları katıldı.

Mahkeme heyetinin değişikliğinin zapta geçirilmesinin ardından sanıklara savunmaları soruldu. 

Söz verilen tutuklu sanık Tütüncü, 20 aydır tutuklu bulunduğunu belirterek, "Delil olarak sadece mahkeme dinleme yazıları vardır. Buna ilişkin savunmalarımı daha önce yaptım. Tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum." dedi.

Sanık Dikbaş ve Yaz da 20 aydır tutuklu olduklarını dile getirerek, tahliyelerini ve beraatlarını istedi.

Sanık avukatları da dosyadaki eksik belgelerin tamamlanmasını ve müvekkillerinin tahliyelerini talep etti.

Savunmaların ardından görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar verilmesini istedi.

Sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar veren mahkeme heyeti, dosyadaki eksik belgelerin tamamlanması için duruşmayı erteledi. 
- İddianameden

Sakarya'da, aralarında eski il emniyet müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay ile eski İstihbarat Şube Müdürü Murat Akça'nın da yer aldığı meslekten ihraç edilen 10 emniyet çalışanının yargılandığı "usulsüz dinleme" iddialarına ilişkin davayla aynı sanıklar hakkında FETÖ/PDY'ye yönelik açılan dava birleştirilmişti. 
Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosu'nca hazırlanan 257 sayfalık iddianamede, 10 sanığın "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme", "haberleşmenin gizliliğini ihlal etme", "iftira", "kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği", "kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kaydetme", "özel hayatın gizliliğini ihlal etme", "silahlı terör örgütüne üye olma", "devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme ve suç uydurma" suçlarından cezalandırılması isteniyor. 
İddianamede, sanıkların birer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 16 yıl ikişer aydan 34 yıl altışar aya kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.
5 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]