Düzce’den Alınabilecek Yöresel Ürünler

Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahibi yapan Düzce, 1999 yılında şehir statüsüne kavuşmuştur. Doğu merkezlerden İstanbul’a olan yolculuklarda köprü görevi gören bu şehirde birbirinden özel ürünler bulunmaktadır. Düzce’nin neyi meşhur sorusunun cevabını merak edenlere özellikle Akçakoca sarı fındığı, tütün kolonyası ve şeker kamışı pekmezini mutlaka almaları önerilmektedir. Bu sevimli Karadeniz şehrinden magnet, anahtarlık gibi sıradan ürünlerle ayrılmak istemeyenleri yazımızı okumaya davet ediyoruz. İşte Düzce’nin yöresel ürünleri!

  • Akçakoca Sarı Fındığı 

Düzce’ye gidenlerin mutlaka tatil dönüşü yanlarında Akçakoca sarı fındığı götürmeleri önerilmektedir. Bu fındık bazı özellikleri ile muadillerinden ayrılmaktadır. Fındığın içi sapsarıdır ve adını da aslında buradan almaktadır. Karadeniz’in bu sevimli iline gidenlerin Akçakoca sarı fındığını mutlaka tatmaları ve bu lezzeti sevdikleri paylaşmaları önerilmektedir. 

  • Düzce Tütün Kolonyası

Yörede yetişen tütünlerden yapılan Düzce tütün kolonyası, şehrin adeta simgelerinden biridir. Bu kolonya oldukça keskin bir kokuya sahiptir ve alkol oranı diğer kolonyalara nazaran daha yüksektir. Düzce’den alınabilecek en güzel yöresel hediyeliklerden biri olan tütün kolonyası, sevdiklerine armağan etmek için hediye arayışında olanlar için oldukça iyi bir seçenektir.

  • Düzce Şeker Kamışı Pekmezi

Şeker kamışı pekmezi, yöresel ürünlere ilgi duyanları memnun edecek alternatiflerden biridir. Düzce’de yetiştirilen şeker kamışının öz soyunun kaynatılması ile elde edilen bu pekmezin coğrafi işareti de bulunmaktadır. Şeker kamışı hasat edildikten sonra hızlı bir şekilde işlenmesi ve pekmez haline getirilmesi gerektiği için Düzce şeker kamışı pekmezi son derece özel bir üründür.

  • Düzce Kestane Kabağı

Düzce’nin verimli topraklarında yetişen nadide ürünlerin başında kestane kabağı gelmektedir. Şehrin tescilli ürünlerinden biri olan kestane kabağı ortalama 5 ile 25 kilo aralığında olmaktadır. Taşıması zor olabilecek olsa da Düzce’ye gidenlerin bu kabaktan yapılan yemek ve tatlıların tadına mutlaka bakmaları önerilmektedir. Şehirde kestane kabağının ününü duyurmak için her yıl Kabak Festivali ve Düzce Kabağı Lezzet Şenliği düzenlenmektedir. Kestane kabağı ile yapılan farklı lezzetlerin tadına bakmak isteyenlerin, mutlaka bu festivallere katılmaları önerilmektedir.

  • Düzce Fındıklı Tahin Helvası

Düzce’nin en sevilen lezzetlerinden biri olan fındıklı tahinli helva, yöre halkı tarafından çok sevilmektedir. %100 susamdan elde edilen tahinin, yörede yetişen fındıkla eşsiz uyumu ve usta ellerin mahareti ile bu lezzetli helva ortaya çıkmaktadır. Öte yandan helvanın pancar şekeri ile tatlandırılması, ona ayrı bir lezzet katmaktadır.

  • Konuralp Pirinci

Düzce’den ne alınır sorusunun en popüler cevaplarından biri konuralp pirinci olmaktadır. Yöre halkının kasaba pirinci olarak adlandırdığı bu ürünün geçmişi 1800’lü yıllara kadar uzanmaktadır. Osmanlı saray mutfağının vazgeçilmez ürünlerinden biri olan konuralp pirinci Düzce’den mutlaka alınması gereken ürünlerin başında gelmektedir.

5 ay önce
Düzce’den Alınabilecek Yöresel Ürünler
Blog ↝
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]