Domuz Gribi Aşısı Yapıldıktan Sonra Fenalaştı

Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde sağlık ocağında H1N1 virüsü (domuz gribi) aşısı yapıldıktan sonra fenalaşan 4 yaşındaki erkek çocuk ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Edinilen bilgiye göre, Adapazarı ilçesindeki Karaman Sağlık Ocağı'nda domuz gribi aşısı yapılan N.A., aşı sonrası fenalaşarak baygınlık geçirdi. Çocuğun aşı sonrası fenaşması üzerine sağlık ocağındaki uzmanlar, Sakarya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesine sevk edilmesi için 112 hızır acil servisten ambulans talep etti. Sağlık ocağına gelen ambulansa alınan N.A. annesi ile birlikte hastaneye kaldırıldı. Bilinci açık olan N.A., çocuk acildeki müdahalesinin ardından gözetim amacıyla servise alındı.

Sakarya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Başhekimi Aydın Sarı, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, H1N1 virüsüne karşı yapılan aşı sonrası fenalaşan çocuğun sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi. Benzer durumların farklı aşılarda da yaşanabileceğini ifade eden Sarı, "Çocuğumuzda domuz gribi aşısı sonrası baş dönmesi meydana gelmiş. Ambulansla getirildiği hastanemizin acil servisinde gerekli tetkikleri ve kontrolleri yapıldı. Sağlık durumu iyi. Kontrol amacıyla müşahade altında tutuyoruz." dedi. Sarı, hastanelerine domuz gribi aşısı sonrası reaksiyon gösteren hiçbir hastanın müracaat etmediğini sözlerine ekledi.

 

4 bin Doza Yakın Aşı Yapıldı

Sakarya Sağlık Müdürü Hasan Bektaş ise il genelinde şimdiye kadar 4 bine yakın kişiye aşı yapıldığını belirtti. Aşı yapılan kişilerden ikisinde uyuşma şeklinde basit yan etkiler gözüktüğünü anlatan Bektaş, şöyle konuştu: "Bugüne kadar 4 bin doza yakın aşı yaptık. Aşı yapılanların sadece ikisinde basit yan etkiler gözüktü. Başka etkiler görülmedi. Bugün de aşı yapılan 4 yaşındaki bir çocuk ağrıya ya da psikolojiye bağlı baygınlık geçirmiş. Her ihtimale karşı hastaneye kaldırılarak tetkikleri yapıldı. Bir süre gözetim altında tutulacak. Korkuya bağlı gelişmiş bir olay olabilir. Bunun dışında şimdiye kadar aşı yapılan kişilerle ilgili önemli bir yan etki bildirilmedi."

kedi aşısı
13 yıl önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]