Diyar Diyar Gezip Çanakkale'yi Anlatıyor

'Destanlaşan Çanakkale' kitabıyla büyük ilgi gören Kişisel Gelişim Uzmanı, Tarihçi- Yazar Mustafa Turan, yurt içi ve yurt dışında diyar diyar gezip Çanakkale Destanı'nı anlatıyor.

Almanya'nın Kepten, Lindau, İmmeştayt Föringen ve Munich gibi değişik eyaletlerde yaşayan Türklerle Çanakkale'yi buluşturan Turan, gurbetçilerin gösterdiği ilgi karşısında duygulandı. Program yapılan şehirlerin önlerinde Türk bayraklarının dalgalandığını görmenin gururunu yaşadığını kaydeden Turan, Türk çocuklarının Çanakkale şiirleri ile türkülerini ve Istiklal Marş'ını okurken duydukları heyecanı onlarla paylaştığını dile getirdi. Turan "Salonlar hınca hınc dolduran ve son derece duyarlı olan insanlarimiza hitap etmenin mutluluğunu yaşadım" dedi.

Anadolu Halkı Fevkalade Duyarlı

Turan, bu etkinliğin hemen ardından Kocaeli'den başlayıp Kayseri'ye kadar uzanan Anadolu programına çıktı. Turan, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Karabük ve Kayseri'de 'Mehmet Akif ve İstiklal Marşı', 'Türkiye Okuyor' ve özelikle de 'Destanlaşan Çanakkale' başlıkları altında konferans ve seminerler verdi. Turan, Anadolu halkının yediden yetmişe Çanakkale'ye karşı fevkalade duyarlı olduğunu kaydetti.

Programlardaki coşkunun, halkın artık tarihine, inancına ve kültürüne sahip çıkmaya başladığını gösterdiğinin altını çizen Turan "Geçtiğimiz hafta da İnternational Burch Üniversity'nin davetlisi olarak Bosna'ya gittim. Tarihimize ilgiden dolayı çok mutlu oldum" diye konuştu. Turan, yurt içindeki programlarının Mayıs sonlarına kadar devam edeceğini sözlerine ekledi.
 

karacabey-bandırma-biga-lapseki-çanakkale
13 yıl önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]